سه‌شنبه 8 مهر 1399  
 
Tuesday, September 29, 2020  
 
الثلاثاء, صفر 12, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

1399/6/26 چهارشنبهدبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران مطرح کرد:
لوله وپروفیل یک میلیارد دلار ظرفیت‌سازی صادراتی دارد
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت : امروز حدود یک میلیارد دلار ظرفیت صادراتی این بخش است که به دلیل تامین نشدن مواد اولیه تاکنون از این ظرفیت بهره‌برداری نشده است.

«کیومرث کرمانشاهی» افزود : اکنون برنامه سندیکا تامین نیاز بازار داخلی است و سپس رویکرد صادراتی که با توجه به ارزش افزوده و اشتغال مورد تاکید قرار دارد.

پیش از این اعلام شده بود ، تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران توان سالیانه ۱۸ میلیون تن تولید را دارند ، اما بدلیل نبود مواد اولیه بطور متوسط با ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت به فعالیت می‌پردازند.

کرمانشاهی خاطرنشان ساخت : بالغ بر ۱۶۰ کارخانه لوله و پروفیل فولادی عضو این سندیکا در قالب صنعت تکمیلی پایین دستی فعالیت دارند که ۵۰ تا ۶۰ هزار شغل مستقیم و حدود ۵۰۰ هزار شغل غیر مستقیم قابل تخمین است.

وی تصریح کرد : بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد ، امروز تامین مواد اولیه ، ظرفیت‌سنجی و قیمت‌گذاری مشکلات و دغدغه‌های اصلی این بخش محسوب می‌شود که در ارتباط با مواد اولیه هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ای بین این سندیکا و فولاد مبارکه به امضا رسید که براساس آن مقرر شد مبارکه با توجه به ظرفیت خطوط تولید خود سالیانه دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن با نوسان ۱۰ درصد ورق به شرکت‌های تولیدکننده لوله و پروفیل در قالب سفارشات بورس و مچینگ تحویل دهد.

کرمانشاهی اضافه کرد : بقیه ورق مورد نیاز تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی که در فولاد مبارکه قابل تولید نیست ، به وسیله تولید کنندگان و یا واردات باید تامین شود.

وی تصریح کرد : واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل فولادی کشور اکنون حداقل سالیانه پنج میلیون تن ورق نیاز دارند.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران پیرامون ظرفیت‌سنجی واحدهای این بخش توضیح داد : کمیته‌ای با حضور نماینده فولاد مبارکه ( دارای مشخصه تامین کننده ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز این صنف ) ، نماینده وزارت صنعت ، معدن وتجارت و نمایندگان سندیکا تشکیل شده با ارزیابی فاکتورهای مختلف از بین ۱۶۰ واحد تولیدی این بخش ، تاکنون حدود ۷۴ واحد ظرفیت‌سنجی شدند ، ۴۱ واحد مدارک مربوطه کامل شده ، ۱۷ شرکت ناقص ، ۱۷ شرکت مدارک در دست پیگیری قرار دارد و بقیه نیز مدارک نداده‌اند.

وی یادآور شد : ظرفیت‌سنجی واحد های تولیدی که در سطح کشور پراکندگی دارند ، هزینه‌بر ، زمان‌بر و در توان همه افراد نیست و انجام دوباره کاری در این زمینه نمی‌تواند مقرون به صرفه باشد و سندیکا در این ارتباط مکاتبه لازم با سرپرست وزارت صنعت به عمل آورده است.

کرمانشاهی در ارتباط با عرضه ورق فولادی در بورس هم گفت : عمده ورق فولادی مورد نیاز تولیدکنندگان لوله و پروفیل ورق گرم است و در بورس ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت واحدهای این بخش را جوابگو است.

وی گفت : بورس کالا ، محل عرضه کالاست که مفهوم شفافیت را هم بدنبال دارد و براساس اصل اقتصادی عرضه و تقاضا کشف قیمت انجام می‌شود تا مشکل را حل بکند.

به گفته کرمانشاهی ، بورس نمی‌تواند عامل گرانفروشی کالا باشد و عرضه وتقاضا همواره تکلیف را روشن می‌سازد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در ارتباط با موضوع قیمت‌گذاری این را هم گفت : دستگاه ‌های نظارتی و تعزیرات نرخ‌ها را رصد می‌کنند و با توجه به ۱۳۰ تا ۱۴۰ نوع کالای تولیدی این بخش ، به تازگی یک مصوبه قیمت از سوی وزارت صنعت صادر شده که قیمت تمام شده به اضافه ۱۲ درصد مورد ملاک است که مورد رضایت اعضای صنف نیست.

وی افزود : میزان تولید فولاد کشور پارسال به رقم ۲۷ میلیون تن رسید و برنامه امسال برآورد می‌شود که به ۳۳ میلیون تن برسد.

براساس اخبار منتشر شده از حدود ۱۰ میلیون تن صادرات فولاد در سال گذشته ، حدود هفت میلیون تن متعلق به شمش بود و بقیه تولیدات فولادی ( مقاطع طویل و تخت ) به بازارهای هدف صادراتی راه یافت.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر