جمعه 31 فروردين 1397  
 
Friday, April 20, 2018  
 
الجمعة, شعبان 04, 1439  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار فولاد
1395/12/24 سه‌شنبهگام مهم مجتمع فولاد خراسان در اقتصاد مقاومتی
به کارگیری کاتالیست های ایرانی در واحد «احیا مستقیم»
در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ، کمک به تولید داخلی و بومی سازی صنعت کاتالیست در کشور، مجتمع فولاد خراسان ضمن تعامل فنی با سازنده داخلی اقدام به سفارش و خرید کاتالیست مورد نیاز واحدهای احیا از یک شرکت دانش بنیان داخلی نمود
  سرپرست تولید واحد احیا  با اعلام این خبر گفت: کاتالیست در دنیا یکی ازصنایع HIGH TECH به شمار می آید که سازندگان آن در دنیا انگشت شمار اند ولی با تلاش شرکت های داخلی و علی رغم تحریم های شدید، فعالان صنایع دانش بنیان کشورمان موفق به تولید کاتالیست صنایع مختلف در داخل کشور شدند.
مهندس شهابی با بیان این که این کاتالیست ها به لحاظ کیفیت قابل رقابت با نمونه های خارجی می باشند، گفت:
نخستین محموله کاتالیست داخلی که تایید فنی مورد نیاز را برای به کارگیری در واحد احیا مستقیم کسب کرده است، وارد فولاد خراسان شده و به کارگیری آن در فرایند احیا به زودی انجام خواهد گرفت.
رئیس تولید واحد احیا نیز در این باره گفت: با توجه به موفق بودن آزمایش های انجام شده پس از برگزاری جلسات فنی و اقتصادی تصمیم گیری جهت خرید 147 تن کاتالیست های واحد احیا از نمونه داخلی آن انجام شد و  قرارداد لازم در این زمینه منعقد گردید.
مهندس خرمی افزود: نخستین محموله این کاتالیست ها به وزن 15.4 تن وارد مجتمع شده است.
خرمی یادآور شد:  کاتالیست های اولیه از خارج کشور تهیه شده بودند و طبق برنامه ریزی های انجام شده مقرر گردیده است در اولین برنامه تعویض کاتالیست واحدهای احیا، نسبت به بارگذاری کاتالیست داخلی اقدام گردد.
گفتنی است، «کاتالیست» ماده ای است که بدون تاثیرپذیری از واکنش، سرعت واکنش را افزایش می دهد.
به گفته سرپرست تولید واحد احیا مستقیم،  کاتالیست های واحد احیا مستقیم در 3 نوع فعال، نیمه فعال و خنثی تقسیم بندی می شوند که در فرآیندهای ریفرمینگ گاز طبیعی به روش میدرکس جهت تولید گاز احیایی به کار می روند، گندله یا همان اکسید آهن (Fe2O3)دارای حدود 30 درصد وزنی اکسیژن می باشدکه در فرآیند احیا مستقیم به روش میدرکس برای خروج اکسیژن گندله، از یک جریان پیوسته گاز احیایی (هیدروژن و منواکسید کربن) استفاده می شود . گاز احیایی در قسمتی به نام ریفرمر که به عنوان قلب واحد احیا می باشد، تولید می گردد به گونه ای که گازهای CH4 به همراه  CO2و H2Oوارد تیوپ های دارای کاتالیست می گردد و پس از انجام واکنش های ریفرمینگ تولید گاز احیایی می نماید و سپس تحت دما ، فشار و غلظت کنترل شده وارد کوره احیاء شده و پس از واکنش عوامل احیا کننده با  اکسیژن گندله تولید آهن اسفنجی می نماید.
 

 
امتیاز دهی