دوشنبه 22 مهر 1398  
 
Monday, October 14, 2019  
 
الإثنين, صفر 15, 1441  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1398/4/18 سه‌شنبه
پاسخ سرقینی به ادعای رییس انجمن سنگ آهن ایران
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت گفت: با بخشنامه لزوم اخذ مجوز جهت صادرات محصولات سنگ آهن» جلوی صادرات ظرفیت کتمان شده را می گیریم.

بخشنامه «لزوم اخذ مجوز جهت صادرات محصولات سنگ آهن» توسط گمرک مطرح شد و بر اساس آن تنها تولیدکننده های سنگ آهن، کنسانتره و گندله آهن یا نماینده رسمی آنان، امکان صادرات دارند.

صادرکنندگان سنگ آهن و معدنکاران معتقد بودند که این بخش نامه تاثیر منفی بر آینده معادن وصنایع کوچک خواهد گذاشت. معاون صنایع معدنی وزارت صنعت در نشست خبری با اصحاب رسانه در دفاع از این بخشنامه، آن را وسیله‌ای برای شفاف‌سازی صادرات سنگ آهن دانست و عنوان کرد: صدور این بخشنامه فقط در راستای شفاف‌سازی است و تجار و فعالان اقتصادی به هیچ عنوان نباید نگران باشند. تولید کنندگان وصادر کنندگان سنگ آهن ایران ایران در گفت و گو با ایران اکونومیست از مشکلات این بخشنامه گفت و اظهار کرد : بخشنامه دولت برای لزوم اخذ مجوز جهت صادرات محصولات سنگ آهن در اجرا مشکل دارد. در این ماجرا اعتبار بازرگان را ساقط می کنیم. دولت با این روش می گوید بازرگان را نمی شناسد و طرفش معدن کار است که این امر زیر سوال بردن بازرگان وتاجر و حتی اجحاف در حق اوست.

وی این بخشنامه را پاک کردن صورت مسئله عنوان کرد و بهترین راهکار را استفاده از راهکارهای بخش خصوصی عنوان کرد که ساده تر عملی تر و منصفانه تر است و حق دولت و تاجر ومعدن کار اجهاف نمی شود.

در کنار نظر این فعال عرص سنگ آهن نظرات این چنینی نیز مطرح شد برای پیگیری نظرات متفاوتی که پیش آمده ایران اکونومیست پیرامون این موضوع دوباره با جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت به گفت وگو پرداخته است که در زیر می خوانیم:

جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ایران اکونومیست گفت: ( بخش نامه لزوم اخذ مجوز جهت صادرات محصولات سنگ آهن)به هیچ وجه برای صادرات سنگ آهن مشکل ایجاد نمی کند. تنها نکته مهم این بخشنامه شفافیت است.

وی در پاسخ به این پرسش که نظر شما در ارتباط با اظهارات رییس انجمن تولید کنندگان وصادر کنندگان سنگ آهن ایران مبنی بر اینکه بخشنامه دولت برای لزوم اخذ مجوز جهت صادرات محصولات سنگ آهن در اجرا مشکل دارد به طوری که قابل اجرا نیست؛ گفت: صادر کننده باید به شکل شفاف میزان و محل تهیه سنگ آهن را عنوان کند با این بخشنامه کارت های صادراتی یک بار مصرف دیگر کاربرد خود را در صادرات سنگ آهن از دست می دهند و ما بخش بزرگی از سوداگران را با ابن روند حذف می کنیم.

معاون وزیر صمت در ادامه اظهار کرد: با این بخشنامه میزان صادرات محدود نمی شود و دست و پای صادر کننده نیز بسته نمی شود، هرکسی به هر میزان که بخواهد می تواند سنگ آهن صادر کند، تنها صادرات این ماده معدنی باید شناسنامه داشته داشته باشد. سرقینی گفت: تولیدکنندگان ۵ میلیون تن و بیشتر سنگ آهن تولید کنند امروز ما هیچ مشکلی برای صادرات آن نداریم.

معاون وزیر صمت در ادامه اظهار کرد: تاکید می کنم موضوع اکنون این بخشنامه شناسنامه دار کردن و شفافیت در صادرات این ماده معدنی است.اینکه بدانیم چه میزان سنگ آهن از چه معدنی صادر می شود بسیار اهمیت دارد.

وی در ارتباط با نحوه عملکرد این بخشنامه گفت: ما جلسه ای با انجمن سنگ آهن برگزار کرده ایم و روند اجرای این بخشنامه در برنامه های مختلف مطرح خواهد شد.

وی افزود: تا کنون برخی معادن تمامی ظرفیت تولیدی خود را مطرح نمی کردند و به اصطلاح ظرفیت کتمان شده سنگ آهن داشتند این بخشنامه در پس شفافیت موجب می شود ظرفیت کتمان شده معادن ، ظرفیت هایی که به دولت اعلام نشده است،مشخص شود.


 
امتیاز دهی