دوشنبه 29 شهريور 1400  
 
Monday, September 20, 2021  
 
الإثنين, صفر 13, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1400/3/30 يكشنبه
اصلاح روند و کاهش الزامات صادرات مواد و محصولات معدنی
 مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت : پیشنهاد حذف الزام به اخذ مجوز صادراتی از دفتر صنایع معدنی در راستای تسهیل صادرات مواد و محصولات معدنی در جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت : پیشنهاد حذف الزام به اخذ مجوز صادراتی از دفتر صنایع معدنی در راستای تسهیل صادرات مواد و محصولات معدنی در جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

«میرابوطالب بدری» با بیان این خبر  اظهار داشت : با توجه به پیامدهای منفی مترتب بر پیچیدگی و زمان‌بر بودن فرایند صادرات برخی مواد و محصولات معدنی به شکل الزام به اخذ مجوز از دفتر صنایع معدنی (اخذ تیک صادرات) از سال ۱۳۹۷ و بنا به مصوبه ستاد تنظیم بازار که عملا موجب طولانی شدن زمان و مسیر صادرات و همچنین تحمیل هزینه‌های سنگین دموراژ به صادرکنندگان شد، سازمان توسعه تجارت ایران از سال ۱۳۹۸ با پیگیری موضوع و ارائه گزارش به مقام عالی وزارت وقت خواستار اصلاح رویه صادرات اقلام معدنی بوده و به دنبال آن در سال ۱۳۹۹ نیز پیرو مکاتبه قبلی مجدداً درخواست حل این مشکل را مورد تاکید قرار داد.

وی افزود : براین اساس پیشنهاد حذف اخذ مجوز صادرات از دفتر صنایع معدنی ضمن رعایت کف عرضه در بورس کالا به منظور کنترل بازار داخلی و صادراتی اقلام مذکور را به شکل اخذ تایید بورس کالا مبنی بر انجام قطعی معامله و پس از آن، کنترل عرضه در سامانه جامع تجارت طرح کرد؛ بدین ترتیب مجوز صادرات عملا پس از طی مراحل فوق از سوی سامانه جامع تجارت به گمرک ابلاغ می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی ادامه داد : بدین ترتیب با اجرایی شدن فرایند پیشنهادی، مزیت‌هایی از جمله شفاف‌ سازی و رفع ابهامات، تسریع فرایند صادرات و جلوگیری از تحمیل هزینه اضافه به صادرکنندگان حاصل خواهد شد.

بدری گفت : در مجموع می‌توان نتیجه گرفت در خصوص محصولات صادراتی که مستلزم رعایت کف عرضه در بورس هستند، اعم از محصولات عرضه شده در رینگ صادراتی و غیره؛ بورس کالا اطلاعات معاملات را به سامانه جامع تجارت ارسال و سامانه مجوز صادرات را به گمرک اعلام خواهد کرد.

 تعیین میزان کف عرضه همچنان برعهده دفتر صنایع معدنی بوده و ارائه گزارش رعایت کف عرضه در بورس کالا و اعلام به گمرک از سوی بورس کالا صورت خواهد گرفت.


 
امتیاز دهی