دوشنبه 29 شهريور 1400  
 
Monday, September 20, 2021  
 
الإثنين, صفر 13, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار عمومی
1400/4/21 دوشنبهرئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور:
بودجه محدود سرمنشا تمام مشکلات این سازمان
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور سرمنشا تمام مشکلات این سازمان را بودجه ی محدود آن دانست و گفت : حتی ممکن است قیمت چند آپارتمان در شمال تهران از بودجه اکتشاف در سازمان زمین شناسی بیشتر باشد.

  علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت وگویی درباره عملکرد و بودجه سازمان متبوعش، گفت : عملکرد سازمان های محیط زیست، انرژی اتمی، سازمان جنگل ها و مراتع، میراث فرهنگی از موانع اکتشاف معادن هستند.

وی با بیان اینکه ما برای اکتشاف مساحت بزرگی در کشور در اختیار نداریم، افزود : حدود 16 درصد پهنه اکتشافی کشور در اختیار سازمان انرژی اتمی، 16 درصد در اختیار مناطق 4 گانه محیط زیست بوده و تمام پهنه کشور تحت نظر سازمان جنگل ها و مراتع است و این موضوع ما را برای اکتشافات سطحی نیز دچار مشکل کرده زیرا ناچاریم همانند بخش خصوصی از این سازمان استعلام ماده 24 بگیریم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت سرمنشا تمامی مشکلات سازمان زمین شناسی را بودجه ی محدود این سازمان دانست و اضافه کرد: حتی ممکن است قیمت چند آپارتمان در شمال تهران از بودجه اکتشاف سازمان زمین شناسی نیز بیشتر باشد؛عملکرد سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی فراتر از بودجه دریافتی است.

وی درباره عملکرد این سازمان، تصریح کرد: 62 سال از تاسیس سازمان زمین شناسی می گذرد که در این مدت در حوزه های زمین شناسی و اکتشاف اقدامات مهمی انجام گرفته، در بحث زمین شناسی تولید اطلاعات پایه کشور از چندین سال گذشته در مقیاس یک 250 هزار و یک 100 هزار به اتمام رسیده است در واقع با وجود اینکه ایران کشوری پهناور است، توانسته ایم نقشه های زمین شناسی را با مقیاس یک 250 هزار و یک 100 هزار برای کل کشور تهیه کنیم.

سازمان زمین شناسی با چالش نیروی انسانی روبه رو است

شهیدی ادامه داد : این نقشه ها بسیار مهم هستند زیرا از یک سو در حوزه اکتشاف از آنها استفاده می شود و از سوی دیگر در حوزه مخاطرات زمین شناختی به کارگرفته خواهد شد.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی با بیان اینکه از 43 مخاطره ی موجود در دنیا، در ایران 34 مخاطره اتفاق می افتد، افزود : سازمان زمین شناسی مسئول شناسایی تمامی این مخاطرات است و حتی در برخی موارد پایش مخاطرات را نیز انجام می دهد.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت سازمان زمین شناسی با چالش نیروی انسانی روبه رو است زیرا تنها هزار نفر پرسنل دارد.

نقشه های زمین شناسی خاورمیانه در ایران کشیده می شود

وی ادامه داد: ما رئیس کمیسیون جهانی تهیه نقشه های زمین شناسی دنیا (CGMW) در بخش خاورمیانه هستیم بنابراین نقشه های زمین شناسی خاورمیانه را سازمان زمین شناسی ایران تهیه می کند که تاکنون چندین لایه تهیه شده است؛ تهیه نقشه های یک 25 هزار که در کمتر از 10 کشور تهیه می شود را از سال 83 در ایران آغاز کردیم .

115  گواهی کشف برای سال 1400 صادر خواهد شد

شهیدی اکتشاف معدن مستلزم ایجاد زیرساخت و تولید اطلاعات پایه بوده که درحال انجام است، تصریح کرد : با توجه به همکاری ایمیدور و سازمان زمین شناسی که به زودی اتفاق می افتد، اکتشاف دچار تحول بزرگی می شود.

به گفته رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی در سال گذشته 195 آنومالی- ناهنجاری زمین شناسی- پیدا شد که منجر به صدور 115 گواهی کشف برای سال 1400 خواهد شد.


 
امتیاز دهی