جمعه 31 فروردين 1397  
 
Friday, April 20, 2018  
 
الجمعة, شعبان 04, 1439  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

گفت و گو
گفت و گو
1396/1/29 سه‌شنبه
چرا قیمت سنگ آهن ناگهان افت کرد؟
قیمت سنگ آهن نیز مانند قیمت سایر فلزات در طول زمان شاهد افت و خیزهای متعددی بوده است.
 دلایل افزایش و کاهش قیمت هم متفاوت بوده و بعضا به تنهایی از قوانین عرضه و تقاضا تبعیت نمی کنند. به همین دلیل امروزه پیش بینی قیمت فلزات از جمله قیمت سنگ آهن از پیچیدگی و عدم قطعیت برخوردار است و پیش بینی را با خطا همراه می سازد.
قیمت سنگ آهن نیز مانند قیمت سایر فلزات در طول زمان شاهد افت و خیزهای متعددی بوده است. دلایل افزایش و کاهش قیمت هم متفاوت بوده و بعضا به تنهایی از قوانین عرضه و تقاضا تبعیت نمی کنند. به همین دلیل امروزه پیش بینی قیمت فلزات از جمله قیمت سنگ آهن از پیچیدگی و عدم قطعیت برخوردار است و پیش بینی را با خطا همراه می سازد.
اینکه چرا قیمت سنگ آهن به یکباره با افت شدید مواجه شد و اینکه این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت پرسش هایی است که در گفتگو با دکتر کیوان جعفری طهرانی، رییس امور بین الملل انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن به بحث گذاشته ایم.
وی در ابتدا به بررسی عوامل تاثیر گذار بر این افت قیمت پرداخت و گفت: در ماه‌های اخیر قیمت سنگ آهن با شدت زیادی بالا رفت و کاهشی که دیده میشود دور از انتظار نبود. قیمت سنگ آهن در اواخر ماه فوریه که همزمان با اوایل اسفندماه است به 94 دلار هم رسید که بالاترین قیمت سنگ آهن در سال گذشته بود این درحالیست که حالا شاهد 25 دلار کاهش در این قیمت هستیم.
به گفته جعفری طهرانی از موارد مهم دیگری که در این کاهش تاثیر داشت می‌توان به تصمیمات اتخاذ شده در نشست سالانه حزب کمونیست اشاره کرد که در بازه زمانی اول تا دهم مارس برگزار شد و تا آن زمان همچنان قیمت‌ها بالا بود. در این نشست پروژه های جدیدی تعریف شد. یکی از این موارد ایجاد شهر جدید صنعتی در 100 کیلومتری جنوب پکن (شهر جدید شین گان)است که به تصویب رسید و طبق آن کارخانجات و دانشگاه‌ها به این شهر منتقل خواهند شد.  موضوع دیگر افزایش تولید فولادسازهای چین در سال گذشته میلادی است که تاکنون هم ادامه داشته و افزایش تولید بر کاهش قیمت فولاد و سنگ آهن تاثیر سو گذاشته است.
 
رییس امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن افزایش بی برنامه تولید را هم دلیلی دیگر دانست و افزود: با توجه به اینکه در سال گذشته تولید کنندگان فولاد بیش از نیاز بازار تولید کردند با اضافه عرضه نسبت به تقاضای بازار مواجه بودیم که این عاملی بر کاهش قیمت محصول است.
 
وی افزود: از سوی دیگر محموله های سنگ آهن از کشورهای مختلف به سمت بنادر چین سرازیر شدند و این امر سبب شد دپوی موجودی سنگ آهن در بنادر چین زیاد شود. به طور کلی موجودی دپو شناور سنگ آهن در بنادر چین می بایستی برای سه هفته خوراک فولادسازان چینی کفایت نماید ولی در حال حاضر این موجودی نیاز 5 هفته فولادسازان را تامین خواهد کرد و تا زمانی که این دپو به تعادل نرسد بازار سنگ آهن متزلزل خواهد بود.
 
دکتر جعفری تهرانی که در همان زمان هم پیش بینی کرده بود ماه آوریل برای سنگ آهن و به تبع فولاد ماه خوبی نیست در ادامه به عامل دیگری اشاره کرد و گفت: هندوستان رقیب سرسخت فولادی ماست. این کشور صادرات سنگ آهن خود را تا سپتامبر 2016 متوقف کرد و پارسال مجددا صادرات برای عیارهای زیر 57 درصد آزاد شد و این اتفاق روی قیمت محصولات ایران تاثیر داشت.
 
وی ادامه داد: خبر خوشحال کننده این است که هندوستان سالانه باران های موسمی به نام مانسون را در اوایل می تا اواخر آگوست دارد که امکان بارگیری و تخلیه محموله ها را غیر ممکن می کند و فضا را برای ایران بازتر میکند. درنتیجه ماه می برای ایران بهتر از آوریل خواهد بود و سهم بیشتری از بازار را از‌آن خود خواهد کرد.
 
به گفته این کارشناس سنگ آهن و زنجیره فولاد نهایتا می توان گفت کاهش قیمت سنگ آهن فقط به یک علت خاص نیست و برآیند تمام موارد ذکر شده در فوق دخیل است. این عدد در حال حاضر زیر 70 دلار است و احتمالا چند دلار دیگر نیز کاهش خواهد یافت. البته کف قیمت طولانی مدت، 60 دلار خواهد بود. (منظور حضور قیمت زیر 60 دلاری در مدت بیش از 15 روز است ). بیشترین نوسانات قیمت تا ماه سپتامبر بین 60 تا 80 دلار می باشد.
 
جعفری طهرانی توضیحات تکمیل تر در رابطه با روند بازار سنگ آهن و Market Dynamic  و همچنین جدیدترین تکنیک های بازیابی فولاد را در سمینار استیل پرایس که در روز 10 اردیبهشت  در تهران و دقیقا بعد از سخنرانی ایشان در پنجمین کنفرانس بین المللی گندوله و آهن اسفنجی متال بولتن دوبی که در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت برگزار می گردد، ارائه خواهد داد.
 

 
امتیاز دهی