پنجشنبه 10 مهر 1399  
 
Thursday, October 01, 2020  
 
الخميس, صفر 14, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار فولاد
1399/5/19 يكشنبه
موجودی حداقلی فولادی‌ها را تا مرز تعطیلی می‌کشاند
پنج شرکت فولادساز بزرگ کشور از معاونت معدنی برای رفع مشکل تامین فروسیلیس درخواست فروملیزه کردند قیمت آن و جلوگیری از صادراتش را دارند.

  به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان ، ایران به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان فروسیلیس در منطقه بشمار می‌آید و طی سال‌های گذشته نیز تولیدات قابل قبولی عرضه و به کشورهایی همچون ترکیه ، هند و کشورهای اروپایی صادرات داشته‌اند.

اما نکته اینجاست این ماده معدنی که در تولید و ساخت محصولات فولادی و ریخته‌گری از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ آیا به دست مصرف کنندگان داخلی می‌رسد و آن‌ها مشکلی برای تامین این ماده معدنی ندارند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که فولادسازان بزرگ کشور همچون فولاد خوزستان ، فولاد هرمزگان ، فولاد مبارکه اصفهان ، فولاد خراسان و ذوب‌آهن اصفهان به عنوان تولیدکنندگان بزرگ محصولات فولادی در کشور در ماه گذشته طی نامه‌ای به معاونت معدن و صنایع معدنی وزارت صمت از کمبود این ماده معدنی خبر داده و اعلام کرده‌اند که با ادامه این شرایط ، تولید برای فولادسازان با مشکل روبرو خواهد شد.

در این نامه آمده است:

همانگونه که مستحضرید فروسیلیس از کالاهای اساسی و مورد نیاز فولادسازان می‌باشد و در سال‌های اخیر علیرغم تولید داخلی این کالا  همواره موجودی این کالا نزد فولادسازان در حداقل میزان ممکن بوده است و از این بابت توقف تولید فولاد سازان را تهدید کرده است.

یکی از دغدغه‌های دیگر در این حوزه افزایش چندباره قیمت این کالای اساسی بوده است به گونه‌ای که در دو سال گذشته افزایش قیمت ۱۴۳ درصدی برای این کالای داخلی مشاهده می‌شود در دو سال گذشته جلسات متعددی با انجمن فروسیلیس ایران برای برقراری تعادل بین تامین های تامین نیاز های داخلی فولاد سازان و صادرات این کالا برگزار شده است ولی متاسفانه کارساز نبوده ، لذا از جنابعالی درخواست می گردد هماهنگی لازم برای محدودیت صادرات این کالا تامین کامل فولاد سازان و تنظیم قیمت فروسیلیس صورت پذیرد.

در این زمینه مدیر یکی از شرکت‌های فولادساز که با مشکلات تامین فروسیلیس برای تولید فولاد روبرو هستند گفت :  با وجود اینکه حدود هشت شرکت بزرگ تولیدکننده فروسیلیس در ایران وجود دارد و این محصول با کیفیت بالا در کشور تولید می‌شود و توان پاسخگویی به نیاز فولادسازان به این ماده معدنی در داخل کشور وجود دارد ، اما شاهدیم که تولیدکنندگان بخش عمده‌ای از محصول خود را صادر می‌کنند که نتیجه آن حداقلی شدن موجودی فولادسازان است.

وی با بیان این مطلب در ادامه افزود :  موجودی فولادسازان در زمینه فروسیلیس طی 2 سال اخیر حداقل بوده و مشکلات بسیاری را برای آن‌ها ایجاد کرده است ؛ حتی گاهی اوقات این کمبود تا جایی پیش رفته که خطوط تولید را تا مرز تعطیلی کشانده است. این درحالیست که همواره باید تامین نیاز صنایع داخلی به مواد اولیه در اولویت قرار گیرد و بعد از آن درصورت وجود مازاد محصول ، نسبت به صادرات آن اقدام کرد.

وی ادامه داد : از سوی دیگر مطالبات تولیدکنندگان فروسیلیس از سوی فولادسازان همواره به روز بوده و بدهی به آنها نداشته اند.

به گفته این مدیر، قیمت فروسیلیس در 2 سال اخیر از قرار هرکیلو 4600 تومان ، امروز به 17 هزار تومان رسیده و این در حالیست که برای تولید این محصول ، از انرژی ارزان قیمت استفاده می‌کنند و ماده اولیه آن نیز به وفور در کشور وجود داشته و در اختیار آن‌هاست.

بنابراین می‌توان گفت قیمت تمام شده این محصول که به فولادی ها ارائه می‌شود بسیار بالاست و فولادی ها نیز به دلیل اینکه موجودی حداقلی از این ماده را دارند به ناچار این قیمت‌ها را می پذیرند.

لازم به ذکر است ایران به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان فروسیلیس در منطقه به شمار می‌آید و با وجود داشتن حدود هشت کارخانه فعال ، در سال‌های آتی به تعداد این کارخانه‌ها اضافه خواهد شد.

وی درباره اینکه خواسته شرکت‌های فولادی از وزارت صمت چیست؟ اظهار داشت : از آنجایی که قیمت‌ها به صورت بی‌مهابا بالا می‌رود ، درخواست این بوده که جلسه ای با حضور تولیدکنندگان فروسیلیس و تولیدکنندگان فولادی برگزار و مشکلات در این بخش بررسی شود ؛ در واقع یک فرمول مشخص برای تعیین قیمت فروسیلیس مشخص شود.

به گفته این مدیر فولادی ، یکی از پیشنهادهایی که برای قیمت فروسیلیس داده شده ، تعیین قیمت بر اساس ضریبی از شمش فولاد خوزستان است تا با افزایش و کاهش قیمت شمش فولاد قیمت این ماده نیز تعیین شود ، اما شرکت‌های تولیدکننده فروسیلیس تنها با افزایش قیمت موافق هستند و اعتقادی به کم کردن قیمت ندارند.

وی اظهار کرد : مهم‌ترین مشکل امروز صنعت فولاد ، صادرات فروسیلیس است. در واقع تولیدکنندگان با این کار، موجودی فولادسازان را حداقل نگه می‌دارند تا فولادی‌ها با هر قیمتی حاضر به خرید این محصول باشند.

وی ادامه داد : یکی از راهکارهایی که در این زمینه می توان مطرح کرد واردات فروسیلیس است اما از آنجایی که مجوز تنها برای واردات محصولاتی داده می شود که داخل کشور وجود ندارد ، کار را برای واردات سخت می‌کند.

به گفته این مدیر فولادی ، در صورتی که اگر در جلسه‌ای که قرار است با تولیدکنندگان فروسیلیس در وزارت صمت برگزار شود ، روی قیمت نهایی توافق حاصل نگردد ، در خواست برای واردات این محصول از سوی فولادسازان مطرح می شود.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر