سه‌شنبه 6 آبان 1399  
 
Tuesday, October 27, 2020  
 
الثلاثاء, ربيع الأول 10, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار فولاد
1399/7/8 سه‌شنبهمدیرعامل فولاد غرب آسیا تأکید کرد:
راه ثبات در بازار ورق ، از اصلاح قیمت پایه در بورس کالا می‌ گذرد
مهندس غلامرضا خلیقی ، مدیرعامل فولاد غرب آسیا ، در گفت‌وگو با  چیلان  اظهار داشت : در حال حاضر، قیمت خرید مواد اولیه برای بسیاری از تولیدکنندگان ورق فولادی ، بیش از قیمت پایه ورق در بورس کالا است و برای بازگشت ثبات به بازار لازم است که قیمت پایه در معاملات بورس کالا ، اصلاح شود.

مهندس غلامرضا خلیقی در مورد پیش‌شرط‌های ایجاد ثبات در بازار ورق فولادی به خبرنگار  چیلان  گفت : بازگشت آرامش به بازار ورق منوط به این است که شرایط برای عرضه ورق توسط تولیدکنندگان مختلف در بورس کالا، مهیا باشد.

قیمت پایه ورق در بورس کالا ، پایین ‌تر از قیمت مواد اولیه است

مهندس خلیقی با اشاره به این موضوع که شرایط در حال حاضر برای عرضه ورق در بورس کالا مهیا نیست ، افزود : یکی از پیش ‌شرط‌ های لازم برای مهیا بودن شرایط عرضه ورق در بورس کالا ، قیمت پایه این محصول است. در بازار کنونی ، شرایط به گونه‌ای است که قیمت خرید مواد اولیه بالاتر از قیمت پایه تعیین‌ شده است. همین موضوع سبب شده تا فعالان این حوزه تمایلی به عرضه در بورس کالا نداشته باشند و بخش خصوصی نیز فعالیت چندانی در این زمینه از بورس نداشته باشد.

وی ادامه داد : وقتی تولید کننده مواد اولیه را برای مثال با قیمت هر کیلو ۸ هزار تومان می‌ خرد و با احتساب هزینه حمل ، هزینه مواد اولیه به هر کیلو ۹ هزار تومان می‌رسد ، چگونه می‌توان انتظار داشت که محصول تولیدی خود را با قیمت پایه‌ای کمتر از قیمت مواد اولیه عرضه کند؟! متاسفانه تمامی این موارد در نهایت منجر به کاهش تولید و توقف آن خواهد شد.

مهندس غلامرضا خلیقی با انتقاد از دستورالعمل‌های اخیر ارائه شده از سوی وزارت صمت در حوزه تنظیم بازار فولاد گفت : بیشتر این دستورالعمل‌ها ، متأسفانه به دلیل کارشناسی نبودن ، همراستا با تولید نیست. بعضاً می‌بینیم این دستورالعمل‌ها به جای این که در راستای تقویت تولید باشد ، در راستای خواباندن تولید است!

مدیرعامل فولاد غرب آسیا جهت رفع مشکلات بازار ورق فولادی پیشنهاد داد که مشکل قیمت پایه برای تولیدکنندگان غیر از فولاد مبارکه حل شود. وی با تأکید بر جدی بودن مشکل موجود ، یعنی بالاتر بودن قیمت مواد اولیه از قیمت پایه عرضه ورق در معاملات بورس کالا ، اظهار داشت : عدم حل این مشکل در نهایت منجر به تعطیل شدن تولیدات این حوزه خواهد شد


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر