دوشنبه 29 شهريور 1400  
 
Monday, September 20, 2021  
 
الإثنين, صفر 13, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1400/4/6 يكشنبهمدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو :
عرضه در بورس کالا‌، تنها راهکار تعیین قیمت سنگ آهن است
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو گفت : عرضه در بورس کالا، تنها راهکار تعیین قیمت سنگ آهن است.

“امیر صباغ” روز (شنبه) در همایش آنلاین تعامل سنگ آهن و فولاد در تالار بورس در محل هتل المپیک افزود : به این ترتیب با کشف قیمتی که انجام می‌شود ، فولادسازان و سنگ آهنی‌ها بر اساس قیمت تابلوی بورس می توانند به انعقاد قراردادهای بلندمدت بپردازند.

وی یادآور شد : در سال ۹۷ بر اساس توافق فولا دسازان و واحدهای سنگ آهنی، فرمول قیمتی کنسانتره ۱۶ درصد شمش خوزستان، گندله ۲۳.۵ درصد شمش خوزستان و آهن اسفنجی ۵۰ درصد شمش خوزستان توافق شد، اما در سال های ۹۸ و ۹۹ مذاکرات این دو گروه پیشرفتی نداشت و دیوان عدالت اداری نامه وزارت صمت در تثبیت قیمت را ابطال کرد.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو گفت : مروری بر آخرین قیمت محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، حاکی از مناسب بودن قیمت هاست.

وی همچنین بیان داشت : نگاهی به قیمت های کنسانتره و گندله در بورس کالا نیز حاکی است که نرخ ها محرک صادرات سنگ اهن است.

صباغ گفت : امروز آنقدر که فولاد سازان به موضوع افزایش قیمت سنگ آهن حساسیت نشان می دهند، از تحولات در بازارهای پیرامونی غافل هستند.

وی، افزایش ۴ تا ۶ برابری قیمت گاز و برق در واحدهای فولادی با مصوبه مجلس را یادآور شد و گفت : هزینه‌های ناشی از این افزایش قیمت انرژی دست‌کم دو برابر گران شدن کنسانتره سنگ آهن در بورس کالا است.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در ادامه، ذخایر 4.8 میلیارد تنی ذخایر زمین شناسی سنگ آهن را شاداور شد که 2.9 میلیارد تن آن قابلیت طراحی داشت و بیش از 1.14 میلیارد تن آن قابلیت اکتشاف دارد و افزود : با روند فعلی تولید سنگ آهن (سالیانه 30 میلیون تن تولید) ذخایر سنگ آهن تا 18 سال دیگر به پایان می رسد و اگر افزایش تولید 45 میلیون تنی چشم انداز 1404 محقق شود، ذخایر تنها برای 12 سال کفاف تولید فولاد را خواهد داد.

وی تاکید کرد : در این راستا باید بر اکتشافات عمیق متمرکز شده و بر روی آزادسازی محدوده های محبوس شده کار کنیم تا عمر ذخایر سنگ آهن بالاتر برود.

صباغ همچنین خاطرنشان کرد:‌ آن‌طور که برخی فعالان معدن و صنایع معدنی خواستار آن هستند، در جهان چیزی به نام توزیع یکسان سود در زنجیره نداریم و شاهدیم سرمایه و سودآوری زنجره فولاد جهانی از تولیدکنندگان شمش و محصولات فولادی به حوزه معدن (سنگ آهن، زغال سنگ و غیره) حرکت کرده است.


 
امتیاز دهی