دوشنبه 29 شهريور 1400  
 
Monday, September 20, 2021  
 
الإثنين, صفر 13, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار عمومی
1400/4/23 چهارشنبهچرا معادن ایران با استانداردهای بین المللی فاصله دارند؟
واکاوی علل ریزش معادن و جان باختگی کارگران
 ریزش معادن در کشور، مسئله ای است که هر از چند هفته یکبار اتفاق می افتد، اما باید دید که چرا امنیت جانی کارگران معدن که یکی از سخت ترین شغل ها را دارا هستند بطور کامل فراهم نمی شود؟

  سوم خرداد سال جاری بود که بر اثر ریزش معدن نیلچیان در استان چهارمحال و بختیاری، 2 کارگر جان باختند و 2 کارگر هم مصدوم شدند، البته این ریزش معدن برای اولین بار اتفاق نیفتاد و سال گذشته نیز در 5 مردادماه، این معدن دچار ریزش شد و 1 کارگر جان باخت.

مسئولان در ابتدای حادثه سال گذشته عنوان کردند که علت در دست بررسی است و بعد هم علت همان ریزش سنگ عنوان شد. به طور طبیعی از دست رفتن جان یک انسان دلخراش است و نیازمند انجام اقدامات پیشگیرانه تا این مهم بار دیگر خانواده ای داغدار نکند اما این امر مجدد رخ داده است و توجه هر چه بیشتر متولیان را می طلبد.

ریزش معادن در کشور، مسئله ای است که هر از چند هفته یکبار اتفاق می افتد، یکبار در چهارمحال و بختیاری، یکبار در کوهبنان، بار دیگر در قم و دامغان و شهرهای دیگر کشور که طی سال های گذشته در معادن شان، ریزش اتفاق افتاده است.

اما باید دید چرا بخش خصوصی امنیت کارگران را فراهم نمی کند و کارگران معدن که یکی از سخت ترین شغل ها را دارا هستند همه روزه ترس از ریزش معدن و زیرآوار ماندن داشته باشند؟ چرا اقدامات پیشگیرانه انجام نمی شود تا همه ساله شاهد از دست دادن کارگران نباشیم؟

نظارت بر معادن باید انجام شود / معادن کشور با استانداردهای بین المللی فاصله دارند

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی کشور در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد ، بیان کرد:فعالیت در معدن استانداردهایی دارد که باید رعایت شود. گاهی این استانداردها رعایت نمی شود برخی اوقات هم رعایت می شود اما گاهی هم مقصر صاحب معدن یا کارفرما یا پرسنل است که وسایل ایمنی را در اختیار دارند اما از آن استفاده نمی کنند که در بسیاری معادن این گونه بوده است.

شکوری اضافه کرد : در این مواقع دیگر مدیر معدن مقصر نیست گاهی هم اصلا تجهیزات مناسب در معدن نیست که یک بخشی صاحب معدن و یک بخش هم حاکمیت مقصر است که امکان واردات برخی تجهیزات را نمی توان فراهم آورد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی کشور تاکید کرد : حوادث معدنی در تمام دنیا رخ می دهد کما اینکه در جاده ها هم حادثه رخ می دهد و دلایل متعددی دارد و هر فرد یا سازمان متولی به نوعی مقصر است، در حوادث معدنی هم همین ماجرا است.

شکوری خاطرنشان کرد : لذا باید ریشه یابی صورت گیرد و وزرات صمت و سازمان نظام مهندسی معدن نظارت کنند زیرا موضوع جان انسان ها در میان است.

وی در پاسخ به این سوال که معادن کشور و به تبع استان چقدر با استانداردهای بین المللی فاصله دارد، گفت: آیا جاده های ایران استانداردهای دنیا را دارد؟ پس واقعیت در هر زمینه ای ممکن است عقب باشیم و باید تلاش کنیم تا به استانداردهای دنیا برسیم و از آسیب جانی و طبیعت جلوگیری کنیم.

ریزش معدن همچنان در چهارمحال و بختیاری جان می گیرد

مهرداد قاسمی، معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت چهارمحال و بختیاری نیز در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد ، اظهار داشت: خردادماه امسال در تونل شماره شش معدن شهید نیلچیان شهرستان کیار در حین استخراج این حادثه ای رخ داده است که منجر به فوت دو کارگر شد.

وی افزود : روش استخراج در این معدن به روش اتاق پایه است به این صورت که ابتدا یک دساندری ایجاد می کنند، به ماده معدنی می رسند و پایه هایی در مسیر رها می شود و در انتهای ماده معدنی یک لایه انتخاب و شروع به استخراج می کنند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: از روش پَسروی استفاده می کنند یعنی از قسمت دساندری شروع به استخراج می شود تا به سمت ورودی دساندری بیایند، در این مسیر یک سری پایه هایی را به عنوان نگهدارنده رها می کنند و همین طور که پس روی انجام می شود پایه ها را تخریب می کنند و عقب می آیند.

ریزش معدن خاک نسوز نیلچیان در چهارمحال و بختیاری / 2 کارگر جان باختندآخرین وضعیت ریزش معدن زغالسنگ دامغان/ تلاش برای نجات کارگران ادامه داردآخرین جزئیات ریزش معدن زغالسنگ کوهبنان/ انتقال پیکر معدن کار جان باخته به بیرون کرمان| ریزش معدن زغالسنگ در کوهبنان باعث کشته شدن 1 کارگر شدپایان عملیات ریزش معدن منگنز قم؛ کارگر محبوس شده در معدن فوت کرد

وی تاکید کرد : یکی از این پایه ها که به عنوان نگهدارنده بوده تخریب شده و ریزش سنگ روی کارگران رخ می دهد که به نظر می رسد در اثر خفگی یا فشاری که ماده معدنی به بدنشان آورده متاسفانه فوت کردند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: دلیل ریزش معدن در سال گذشته متفاوت بوده و علت دیگری داشت.

 به نظر می رسد باید نظارت ها بر معادن شهرهای استان چهارمحال و بختیاری تشدید شود و رعایت استانداردها بیشتر در نظر گرفته شود، این عدم نظارت کافی تاکنون جان های زیادی را گرفته است.


 
امتیاز دهی