دوشنبه 29 شهريور 1400  
 
Monday, September 20, 2021  
 
الإثنين, صفر 13, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار عمومی
1400/4/23 چهارشنبه
پیش‌قراولان پایان دادن به اقتصاد نفتی
آیین افتتاحیه “مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین روز گذشته با حضور کامبیز مهدیزاده، مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور و مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدن؛ علیرضا شهیدی، معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزاری شد .

 در این مراسم همچنین تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی و مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین به امضا رسید.

همه چیز از زمین است

کامبیز مهدیزاده مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدن در آیین افتتاحیه “مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین بیان کرد: امروز روز مبارکی برای جامعه زمین‌شناسی و علوم زمین است. این سومین مرکز نوآوری است که افتتاح می‌شود اما تفاوتش با دو مرکز دیگر در این است که در جایگاه تخصصی خود ایجاد شده است.

مهدیزاده گفت : اگر بخواهیم کشور پیشرفت کند باید به علوم پایه و به ویژه زمین‌شناسی نگاه ویژه‌ای داشته باشیم چرا که همه چیز از زمین است.

وی با اشاره به اهمیت سازمان زمین‌شناسی در دنیا گفت: سازمان زمین‌شناسی در بیشتر کشورهای جهان وزارتخانه است و این نشان از ارزش این سازمان در دنیا دارد.

وی تاکید کرد : ما باید از مدیریت نفتی فاصله بگیریم و به سمت مدیریت زیست‌محیطی برویم. اگر عملکرد معاونت علمی و فناوری را نسبت به دوره‌های قبل مقایسه کنیم این معاونت از صفر به ۱۰۰ رسیده است و پیش قراول فاصله از اقتصاد نفتی است و نمره ۲۰ کابینه دولت تدبیر و امید به این معاونت می‌رسد.

مهدیزاده افزود : این معاونت بر تداوم حمایت از کارخانجات و شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های شتاب‌دهنده و غیره در دولت آینده نیز تاکید دارد.

وی به اشاره به دیدار سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با رئیس جمهوری منتخب، گفت: در این دیدار رییس جمهور منتخب نیز بر استفاده از طرح‌های نوآوری و فناوری تاکید کردند.

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه بیان کرد: در این مراسم همچنین از چندین محصول نیز رونمایی شد و باید از دکتر شهیدی تشکر کنم که با وجود تمام سنگ‌اندازی‌ها این مرکز افتتاح شد و راهی که ما در آن گام برداشتیم در جهت در راستای منویات رهبر معظم انقلاب بوده است.

وی از اختصاص حدود ۳۰۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض و ۵۰۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات حمایتی به مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین برای توسعه این مرکز خبر داد.

از ۴۳ مخاطره دنیا ۳۴ مخاطره در ایران اتفاق می‌افتد

علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز عنوان کرد: افتتاح مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین، سومین مرکز از این نمونه در کشور است اما با این تفاوت که این کار توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شده است.

وی افزود: این مکان که در اختیار شرکت‌های استارتاپی و پژوهشگران قرار خواهد گرفت، دست‌کم یک‌هزار نفر از نیروهای کارشناسی سازمان زمین‌شناسی پشتوانه آن خواهند بود.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عنوان کرد : این سازمان، متولی اکتشافات مواد معدنی و تولیدکننده ثروت برای کشور است و از این ثروت با شناسایی مخاطرات معدنی صیانت می‌کنیم. این سازمان در بخش علوم زمین جز تولیدکنندگان بزرگ تولید اطلاعات پایه است و کارهای ما پشتوانه سامانه کاداستر خواهد بود تا افراد متاقضی از اطلاعات این سازمان استفاده کنند.

وی با بیان این مطلب که به عبارت پیشگیری به از درمان است اعتقاد نداریم و افزود : کشور در موقعیت مکانی خاصی قرار داد از ۴۳ مخاطره دنیا ۳۴ مخاطره در ایران اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به پدیده خشکسالی، گفت : با توجه به قرارگیری در منطقه گرم و خشک با تغییرات اقلیمی، کشور با خشکسالی مواجه شده است. خشکسالی سبب اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی می‌شود که در ادامه به بحران آب و فرونشست زمین می‌انجامد، همچنین آبخوان‌ها از بین رفته و با اندک بارندگی، سیلاب به راه می‌افتد و در برخی موارد رانش زمین را به دنبال دارد. جشنواره‌ای از مخاطرات که به یکدیگر متصل است ایجاد می‌شود و در نهایت منجر می‌شود یک قسمت از کشور خالی از سکنه خواهد شد و مهاجرت از جنوب به شمال ایجاد خواهد شد.

شهیدی ادامه داد : به‌طور نمونه رها کردن ۳۰۰ کیلومتر از سواحل مکران در‌حالی که در جهان ثروتمند‌ترین شهرها در کنار سواحل قرار دارند و صنعت و تجارت به سواحل نزدیک است. امیداوریم با جانمایی درست صنعت و تجارت به سواحل از شدت این موارد کاسته شود.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ابراز امیدواری کرد که نگاه به زمین‌شناسی تغییر کند چرا که این رشته ثروت‌آفرین است.

اولویت‌های شتابدهنده مشخص شده است

محمد صادق سبط الشیخ انصاری مدیر شتاب‌دهنده ژئوتوباز نیز عنوان کرد: ماجرای طی 3 سال گذشته از یک کمپینی در تلگرام شروع شد.

سبط الشیخ انصاری افزود: علوم زمین به عنوان علوم پایه انواع مختلفی دارد و ما آمادگی داریم در طرح‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنیم. شتابدهنده به 2 روش کار خود را انجام می‌دهد که نوع نخست به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم است و نوع دیگر فعالیت در اختیار گرفتن فروش انحصاری محصولاتی است که در زمینه علوم زمین فعالیت دارند.

وی تاکید کرد: اولویت‌های شتابدهنده مشخص شده است و در سال اول در حوزه زمین پزشکی، ژئوتوریسم، خشکسالی و فرسایش ترجیحا سرمایه‌گذاری خواهد شد.

در ادامه اسماعیل قادری‌فر معاون معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و رییس مرکز توسعه فناوری‌های این معاونت عنوان کرد: ایده ایجاد شتاب‌دهنده‌ای از سوی بخش خصوصی در حوزه زمین‌شناسی، می‌تواند به ورود سریع‌تر و رسوخ فناوری‌ها در این حوزه اثرگذار و اقتصادمحور بیانجامد.

وی در ادامه گفت: امیدواریم خروجی این شتاب‌دهنده تبدیل به شرکت‌های دانش ‌بنیان شود و در ادامه بتواند توسعه سرمایه‌گذاری در مقوله اکتشافات، اشتغال‌زایی و ارتقای ارزش‌افزوده محصولات بخش معدن و صنایع معدنی را به دنبال داشته باشد


 
امتیاز دهی