چهارشنبه 6 مهر 1401  
 
Wednesday, September 28, 2022  
 
الأربعاء, ربيع الأول 02, 1444  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نمایشگاه مجازی بومی سازی
1398/10/25 چهارشنبه
قیمت فولاد در ۲۰۲۰ به کدام سو می رود؟
فولاد یکی از پرمصرف ترین فلزات در اقتصاد دنیاست و بر مبنای گزارش های ارائه شده توسط «اتحادیه جهانی آهن و فولاد»، در دنیا تقاضای این فلز در سال ۲۰۱۹ با رشد ۳.۹ درصدی همراه بود. این اتحادیه پیش بینی می کند تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱.۷ درصد رشد کند البته در حوزه خودرو و ساخت و ساز با کاهش تقاضای مصرف فولاد روبه رو شویم.

طبق گزارش منتشرشده توسط اتحادیه آهن و فولاد، در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۷۷۵ میلیون تن فولاد در دنیا مصرف شد و انتظار می رود میزان تقاضا در سال جاری به مرز ۱۸۰۵.۷ میلیون تن برسد. چین که بزرگ ترین تولیدکننده در بازار جهانی و بزرگ ترین مصرف کننده این کالاست طی سال ۲۰۱۹ میلادی رشد ۷.۸ درصدی تقاضا را شاهد بود و پیش بینی می شود، در سال ۲۰۲۰ تقاضای فولاد در این کشور با رشد یک درصدی همراه باشد.

«سعید الرمیثی» عضو هیات رئیسه اتحادیه آهن و فولاد بر این باور است که اصلی ترین بازیگر در بازار فولاد دنیا در سال جاری کشور چین خواهد بود. وی معتقد است: در سال جاری تقاضای فولاد در اغلب کشورهای درحال توسعه کاهش پیدا می کند که دلیل آن ناامنی های اقتصادی و سیاسی در دنیای امروز است. البته تنش های ناشی از اختلال در مسیر تجارت آزاد و جنگ تجاری امریکا و چین هم در این عرصه اثرگذار است. همه این تنش ها روی میزان سرمایه گذاری در دنیا اثر منفی دارد و صنعت فولاد هم از این قاعده مستثنی نیست.

یکی از صنایع اصلی مصرف کننده فولاد، صنعت خودروسازی است که این صنعت در سال ۲۰۱۹ و سال قبل از آن با کاهش تولید همراه بود و حتی آلمان که یکی از بزرگ ترین مصرف کننده فولاد در بازار جهانی بود هم در این سال افت تقاضا را تجربه کرد. علاوه بر این، بررسی ها نشان می دهد ساخت وساز و اجرای پروژه های زیرساختی هم در دنیا در وضعیت رکود است و به همین دلیل تقاضای فولاد حداقل در این بخش بسیار پایین خواهد بود.

اتحادیه آهن و فولاد جهانی در پایان، پیش بینی کرده که در نتیجه نزول تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۰ در حوزه خودرو و ساخت و ساز، قیمت این ماده اولیه صنعتی در دنیا با کاهش ۴ تا ۸ درصدی همراه باشد.


 
امتیاز دهی