دوشنبه 18 اسفند 1399  
 
Monday, March 08, 2021  
 
الإثنين, رجب 24, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار بین الملل
1399/10/29 دوشنبهآیا فولاد در ایران واقعاً گران است ؟
 مقایسه نرخ شمش فولادی در ایران با نرخ‌های جهانی
در ماه‌های اخیر بحث‌های داغی در مورد قیمت فولاد در ایران در جریان بوده است. یک جریان «خبری» در این ماه‌ها شکل گرفته که مدعی است قیمت فولاد در ایران به مراتب بالاتر از نرخ‌های جهانی است.

این جریان بر نهادهای سیاست‌گذاری صنعت فولاد ایران نیز تأثیر گذاشته و پژواک صدای آن حتی در محافل سیاسی از جمله مجلس و برخی نهادهای دولتی نیز شنیده می‌شود. چیلان این ادعا که نرخ فولاد در ایران بسیار گران‌تر از نرخ‌های جهانی است را به محک بررسی کارشناسی گذاشته است

بررسی  چیلان  نشان می‌دهد که نه تنها نرخ فولاد در ایران بیش از نرخ‌های جهانی نیست، بلکه یک شکاف قیمتیِ منفیِ بزرگ، بین نرخ فولاد در بازار ایران با نرخ‌های جهانی وجود دارد. این شکاف آنقدر بزرگ است که باعث شده تا ایران ارزان‌ترین فولاد دنیا را داشته باشد.

برای پی بردن به ارزانی یا گرانی فولاد در ایران ، کافی است نرخ شمش فولادی در ایران را با نرخ‌های جهانی منطقه CIS  مقایسه کنیم.  چیلان  این مقایسه را برای ماه‌های آذر و دی‌ سال جاری که اتفاقاً در آن‌ها تلاش‌های تنظیم بازاری مختلف در جهت سرکوب قیمت‌ها در بازار داخلی شکل گرفته است، انجام داده است.

در ۸ هفته آذر و دی‌ماه سال جاری ، کمترین فاصله قیمتی شمش فولادی در معاملات بورس کالا در ایران با قیمت‌های منطقه CIS، ۲۱ درصد بوده است ؛ یعنی در بهترین حالت، شمش فولادی ایران ۲۱ درصد پایین‌ تر از نرخ‌های CIS معامله شده است! در هفته دوم و چهارم دی‌ماه ، با ارز نیمایی ، نرخ کشف‌ شده شمش فولادی در بورس کالا، ۲۱ درصد پایین‌تر از قیمت‌های CIS بوده و در تمام هفته دیگر این فاصله بیشتر بوده است. بیشترین فاصله قیمتی در این دو ماه مربوط به هفته چهارم آذر است که در آن نرخ شمش فولادی در معاملات بورس کالا، ۲۹ درصد پایین‌ تر از نرخ‌های CIS بوده است.

به‌طور میانگین نیز در دو ماه آذر و دی ، نرخ شمش فولادی در منطقه CIS، ۵۴۷ دلار به ازای هر تن و نرخ شمش فولادی در ایران، ۴۱۴ دلار بوده است. در واقع به ‌طور میانگین در این دو ماه شمش فولادی در ایران ۲۴ درصد ارزان‌تر از CIS بوده است.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر