شنبه 21 فروردين 1400  
 
Saturday, April 10, 2021  
 
السبت, شعبان 28, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار بین الملل
1400/1/8 يكشنبه
چگونه معدن سود آورترین صنعت استرالیا شد ؟
معدن همچنان به تنهایی بزرگترین بخش اقتصادی استرالیا است و درآمد و سودآوری این بخش حتی در دوران شیوع ویروس کرونا هم دست نخورده باقی مانده است که این نشان از ایجاد زیرساخت های اساسی برای این بخش اقتصادی در این کشور است.

  معدن بار دیگر به عنوان صدرنشین فعالیت های اقتصادی در استرالیا شناخته شد و آمار جدید از اداره آمار استرالیا نشان می دهد که این بخش مسئول یک دهم از کل اقتصاد استرالیا را در طی سال های 2019 و 2020 بوده است. در همین بازه زمانی بخش صادرات منابع  و انرژی به عدد 221 میلیارد دلار رسیده است. این ارقام نشان می دهد که بخش معدن استرالیا چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی به شدت عالی عمل کرده و اکنون جایگاه مطمئنی در اقتصاد این کشور دارد.

این رشد با زنجیره ای از سودها همراه بوده به طوری که اکنون بخش معدن از نقاطی به شمار می رود که شغل های مطمئن با درآمد کافی دارد و البته ابداعات و تکنولوژی های جدید برای این بخش پیش از دیگر نقاط صنعت به وجود می آید. با این حال در بلند مدت هنوز اینده معدن در استرالیا مشخص نیست و البته فکر درستی بابت مخاطرات محیط زیستی که معدن ها دارند نشده است.

با وجود این چالش ها، بیماری فراگیر Covd-19 ، که بزرگترین چالش برای بسیاری از صنایع در سراسر جهان بوده، معادن استرالیا را با مشکل مواجه نکرده است. این بخش در فرهنگ و اقتصاد کشور ریشه دوانده و حتی یک بیماری همه گیر با یک سال تلاش نتوانست آن را از قلب صنعت استرالیا بیرون بکشد. همانطور که پیش از این اشاره کردیم طبق آمارهای ارائه شده در دو سال 2019 و 2020 سهم معدن معادل با 10.4 درصد از کل تولید ناخالص ملی این کشور بوده است. همچنین در طول یک سال گذشته معادن جدیدی در غرب و شمال این کشور کشف شده اند که به تنهایی چندین میلیون دلار به ارزش معادن این کشور اضافه می نماید.

این عملکرد مالی قوی منجر به مشارکت معدن در 0.1 درصد از تولید ناخالص داخلی استرالیا در سال 2020 شد و یکی از تنها چهار بخشی بود که در کنار خدمات مالی ، مدیریت دولتی و ایمنی و آموزش و آموزش سهم مثبت داشت. بیشتر این سهم مثبت ناشی از این بود که معادن استرالیا به تولید خود ادامه می دادند ، در حالی که سایر بخشها برای ادامه کار تلاش می کردند.

مابین سال های 2019 تا 2020 میزان رشد خروجی معدن 1.1 درصد افزایش داشت که در مقایسه با بخش ساخت و ساز با 10.3 درصد کاهش، 23.2 درصد کاهش در مدیریت و 43.4 درصد کاهش در بخش اقامت و غذا عددی بسیار قابل قبول به شمار می آید.

با وجود نگرانی در مورد تأثیرات همه گیر در تجارت بین الملل ، صادرات معدن استرالیا از نظر کمی و ارزشی رشد کرده است. به طور خاص تقاضای چین برای سنگ آهن تحت تأثیر همه گیری ها باقی مانده است. این کشور بزرگترین وارد کننده سنگ آهن در جهان است که مسئول 68٪ خریدهای خارج از کشور بین 2019 و 2020 است.

از طرف دیگر عدم اطمینان در مورد تأثیرات طولانی مدت باعث شده که برخی از سرمایه گذاران در حمایت از پروژه های بزرگ استخراج معادن دچار تردید شوند. با این حال اهمیت معدنکاری در اقتصاد استرالیا از این جهت است که بسیاری از قوانین مالی برای محافظت از سرمایه گذاری ، به ویژه از طرفداران خارجی ، تغییر پیدا کرده اند.

به عنوان مثال، دولت در مارس 2020 اعلام کرد که تمام سرمایه گذاری های معدنکاری خارجی برای حضور در این کشور به تأیید دولت احتیاج دارند، اما به طور چشمگیری بازه زمانی را برای بررسی برنامه ها از 30 روز به شش ماه افزایش داد و سرمایه گذاری های کلان را عملی تر کرد. این مورد باعث شد تا 3.9 درصد افزایش در میزان سرمایه گذاری ها ایجاد شود.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر