سه‌شنبه 17 تير 1399  
 
Tuesday, July 07, 2020  
 
الثلاثاء, ذو القعدة 16, 1441  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

گفت و گو
گفت و گو
1397/8/23 چهارشنبه
طرح های توسعه فولاد سفید دشت چگونه از تحریم ها عبور می کند؟
شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری یکی از طرح های هفتگانه فولاد استانی است که در 35 کیلومتری جاده شهرکرد به بروجن قرار دارد که عملیات اجرایی آن در تیرماه 1386 آغاز گردید. این شرکت با ظرفیت تولیدی سالانه 800 هزار تن تختال شامل نواحی انباشت و برداشت، احیاء مستقیم به روش میدرکس و ذوب و ریخته گری می باشد که واحد احیا مستقیم به عنوان اولین طرح فولاد استانی در سال 95 به بهره برداری رسید و پروژه فولادسازی در دست اجرا می باشد که به گفته محمود ارباب زاده، مدیرعامل این شرکت به پیشرفت فیزیکی 70 درصد رسیده و احتمالا در سال 98 به بهره برداری می رسد.

طرح های توسعه فولاد سفید دشت چگونه از تحریم ها عبور می کند؟

محمود ارباب زاده مدیرعامل فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری در توضیح وضعیت طرح فولادسازی شرکت به خبرنگار  چیلان  گفت: طرح فولادسازی سفید دشت در وضعیت مناسبی نسبت به دیگر طرح های هفتگانه استانی قرار دارد و به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد رسیده و در مرحله نصب تجهیزات می باشد. خوشبختانه بیشتر تجهیزات جنبی شامل جرثقیل های سالن های آهن قراضه، ذوب و ریخته گری و اسلب، ماشین ریخته گری، کوره EAF، تجهیزات تولید گاز اکسیژن و نیتروژن، سیستم آب و پمپ خانه، کمپرسورهای هوای فشرده و SVC وارد سایت شده اند و در حال نصب می باشند ولی با توجه به شرایط جدید ایجاد شده احتمال می رود عملیات نصب تا پایان امسال به اتمام برسد و راه اندازی واحد در سال آینده رقم بخورد.

مدیرعامل فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این شرکت احداث دو واحد دیگر را مطالعه می کند گفت: با راه اندازی فاز دوم طرح که در حال اجرا است، در مرحله نخست قرار است شمش تختال تولید گردد اما طرح توسعه ای برای تولید شمش اسلب (بیلت) تعریف شده تا نیاز کارخانه همجوار با فولاد سفید دشت در منطقه را تامین نماید. همچنین طرح دیگر فولاد سفید دشت، یک خط نورد سرد خواهد بود که در حال مذاکره با شرکت های خارجی برای اجرای آن هستیم و امیدوارم بتوانیم قرارداد آن را منعقد نماییم تا نیاز شرکت ورق خودرو چهارمحال و گالوانیزه تاراز تامین شود.

ارباب زاده در پاسخ به این پرسش که برنامه فروش تختال تولیدی در واحدی که نهایتا تا سال آینده راه اندازی می شود چیست؟ اظهار داشت: در فروش این محصول، بازار داخل را مدنظر قرار داده ایم و برنامه این است که این تختال به شرکت فولاد مبارکه برای طرح توسعه نورد ۲ داده شود تا در آینده این شرکت بتواند ظرفیت خط نورد ۲ را با یک میلیون تن تختال تولیدی سفیددشت به حداکثر برساند.

مدیرعامل فولاد سفید دشت درخصوص میزان سرمایه مورد نیاز دو طرح توسعه این شرکت نیز خاطرنشان کرد: برآوردها این است که در این دو طرح چیزی حدود ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز داشته باشد که عمده آن از طریق فاینانس چین تامین می شود تا به کمک پیمانکاران داخلی این دو پروژه عملیاتی گردند. برای اجرا نیز با شرکت های دانیلی، SMS و MCC وارد مذاکره شده ایم. البته امیدواریم تحریم ها تاثیری بر روی این پروژه نگذارد و تمهیداتی با ایمیدرو و شرکت ملی فولاد در این زمینه اندیشیده شده تا این تاثیرات به حداقل ممکن برسد.

مدیرعامل فولاد سفید دشت درباره تاثیر جنگ تجاری که آمریکا و قدرت های اقتصاد جهان آغاز کرده اند گفت: تصمیم ترامپ و آمریکا برای اعمال تعرفه واردات بر روی فولاد و آلومینیوم که با واکنش کشورهای دیگر همراه شد و سبب گردید این کشورها نیز اقدامی متقابل انجام دهند، خلاف سیاست هایی است که در دنیا وجود دارد و به نظر می رسد بیشتر کشورهای دنیا با سیاست های آمریکا مخالفند و این سیاست ها قطعا به شکست می انجامد و تداوم آن امکان پذیر نیست.


 
امتیاز دهی