سه‌شنبه 6 خرداد 1399  
 
Tuesday, May 26, 2020  
 
الثلاثاء, شوال 03, 1441  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

گفت و گو
گفت و گو
1397/11/16 سه‌شنبه
مذاکره با ترکیه برای سرمایه گذاری در فناوری پرد
یکی از مهم ترین دستاوردهای کسب شده در صنعت فولاد، بهینه سازی فرآیند تولید آهن اسفنجی به روش فناوری ایرانی پرد است.

به گفته کارشناسان این حوزه، فناوری پرد شاهکاری در صنعت ایران است که در ابتدای راه قرار دارد. این فناوری به وسیله شرکت ام ام ای ثبت و اجرایی شده و در ۴ طرح استانی فولاد از ۸ طرح فولادی به کار گرفته شده است. فولاد شادگان، فولاد میانه و فولاد نی ریز راه اندازی شده اند و فولاد بافت نیز در نوبت راه اندازی در آینده نزدیک قرار دارد.

صمت درباره فناوری ایرانی پرد با حسن کرباسچی، مدیرعامل شرکت ام ام ای در ایران به گفت وگو نشسته که در ادامه می خوانید.

فناوری ایرانی پرد در چه طرح هایی به کار گرفته شده است؟

از ۴ طرح احیای مستقیم که به روش فناوری ایرانی پرد طراحی شده اند، ۳ طرح فولاد شادگان، فولاد میانه و فولاد نی ریز به بهره برداری رسیده اند. خرداد ۹۶ بود که نخستین طرح پرد در فولاد شادگان به نتایج بسیار خوبی رسید و این نتایج فراتر از حد انتظار ما بود. کارفرماها و کسانی که در این طرح ها مشغول به کار هستند و پیش از این نیز در احیای مستقیم به روش میدرکس کار کرده اند، به موفقیت طرح پرد اذعان دارند. ما از تجربه های طرح شادگان در میانه و از تجربه های این ۲ طرح در نی ریز استفاده کردیم و تمام این تجربه ها را در طرح بافت که اوایل سال۹۸ به بهره برداری خواهد رسید، استفاده می کنیم.

احیای مستقیم میدرکس چه تفاوتی با فناوری ایرانی پرد دارد؟

در کشورهایی که فولاد آنها بر مبنای آهن اسفنجی تولید می شود، از فناوری میدرکس، اچ وای ال و برخی فناوری های مبتنی بر زغال سنگ استفاده می شود، البته در کشور ما واحد ذوب آهن اصفهان با روش کوره بلند و با استفاده از زغال سنگ فولاد را تولید می کند اما سایر فولادسازی ها به روش قوس الکتریکی فولاد تولید می کنند. از این رو افرادی که در این واحدها کار کرده بودند، تجربه های بالایی کسب کرده اند. از سوی دیگر ایران دومین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و نخستین تولیدکننده به روش گازی است. از این رو با توجه به تجربه هایی که در زمینه تولید فولاد به دست آورده بودیم و همچنین توسعه تولید فولاد در چشم انداز ۱۴۰۴و رسیدن به ۵۵ میلیون تن، لازم بود که به سمت تولید فولادی برویم که بر مبنای داشته های کشور خودمان باشد. بنابراین حدود ۲ دهه گذشته در شرکت ام ام ای که دفتر آن در آلمان است، به این نتیجه رسیدیم که خود ما هم صاحب فناوری شویم. نطفه اولیه اش در آن سال ها شکل گرفت و بر مبنای آن گروهی متشکل از متخصصانی که به طور عملی کار کرده بودند و در طراحی و مهندسی نیز نقش داشتند، تشکیل شد و در حقیقت با تغییر ۴۰ مورد، فناوری های گذشته این طراحی جدید شکل گرفت. این تغییرات در ۲ گروه عمده قابل تقسیم بندی بود که یک سری تغییرات در فناوری میدرکس و اچ وای ال است. البته برخی تغییرات از قبل به شکل جزیره ای و در یک پلنت انجام شده بود. بخش دوم نیز طراحی هایی بود که خود کارشناسان ام ام ای محاسبات آن را انجام داده و مهندسی کرده بودند و مجموع این تغییرها منجر به طراحی فناوری پرد شد و به ثبت جهانی رسید. به عبارت دیگر فناوری پرد اگرچه این چرخه را از ابتدا تعریف نکرده اما تغییرات آن زیاد بوده و به عنوان یک فناوری جدید به ثبت رسیده است.

از چه زمانی فناوری پرد در واحدها به کار گرفته شد؟

سال ۸۶ از ۸ طرح استانی ۴ طرح به شرکت ام ام ای با فناوری پرد سپرده شد. در همان زمان فناوری میدرکس رقم پیشنهادی خود را نزدیک به ۲۰ میلیون یورو برای گرفتن هر یک از این طرح ها کاهش داد که بتواند طرح های دیگر را بگیرد. البته رقابت مثبت باعث خلاقیت بیشتر ایران شد. حضور همزمان ۲ فناوری در زمینه تولید آهن اسفنجی در کشور که یک طرف آن ایران بود، بسیار قابل توجه است.

برای چینی ها تولید زغال سنگ به صرفه تر است و شما برای آنها یک پلنت با فناوری پرد طراحی می کنید. چرا آنها خواستار طراحی یک پلنت به روش فناوری پرد شده اند؟

چین جزو کشورهایی است که زغال سنگ فراوان و گاز کمی دارد. این در حالی است که براساس آمار، نیمی از فولاد جهان را کشور چین تولید می کند اما تمام این تولید بر مبنای کوره های القایی یا بلند است. به عبارت دیگر چینی ها کوره های قوس الکتریکی ندارند. این در حالی است که استفاده از کوره های قوس الکتریکی سازگاری بیشتری با محیط زیست و آلایندگی کمتر دارد. کشور چین به دلایل محیط زیستی، سیاستی را تدوین کرده که تا سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۸خورشیدی) حدود ۲۰۰ هزار تن از تولید فولاد خود را کاهش دهد، بنابراین به دنبال راهکارهای جایگزین است و یکی از همکاری هایی که به طور مشترک با ما آغاز کرده، فناوری پرد است. در این روش چینی ها به دنبال آن هستند تا قسمتی از تولید فولاد خود را با روش پرد پیش ببرند و پس از آن به جای استفاده از گاز از زغال سنگ استفاده کنند. در حقیقت بر اساس تلفیق این طرح ها، پلنت چین طراحی خواهد شد. فناوری پرد همان طراحی را خواهد داشت اما از آنجا که در این پلنت گاز طبیعی نداریم طراحی چینی ها از یک مرحله به بعد به کار گرفته می شود. موضوع این است که اگر این فناوری در چین موفقیت آمیز شود، می توان این فناوری را در کشورهایی مانند چین که زغال سنگ دارند به کار گرفت، به عبارت دیگر می توان از زغال سنگ، گاز طبیعی گرفت. این روش آلایندگی کمتری برای آنها خواهد داشت.

فناوری پرد در چین چه زمانی به نتیجه خواهد رسید؟

کار از طرف شرکت ما در حال تکمیل شدن است و پلنت احیای مستقیم آن نیز تا ۹۵ درصد ساخته شده است. از طرف چینی ها کار تا حدی عقب افتاده است البته چینی ها قول داده اند آن را پیش ببرند. پیشرفت کار در کل سرعت خوبی دارد. امیدواریم در سال میلادی جدید این طرح نیز بهره برداری شود.

آیا کشورهای دیگر نیز متقاضی فناوری پرد هستند؟

ما در حال بازاریابی فناوری پرد هستیم اما در کل این فناوری را در کشورهایی می توان به کار گرفت که گاز داشته باشند. باید منتظر نتیجه پلنت چین باشیم که اگر موفقیت آمیز باشد، می توانیم این طرح را به طور مشترک با چین ارائه دهیم. درحال حاضر هم در کشورهای حوزه خلیج فارس بازاریابی می کنیم. در اقدام دیگر نیز به دنبال سرمایه گذاران ترکیه هستیم تا برای یک یا چند واحد آهن اسفنجی به روش فناوری پرد در ایران سرمایه گذاری کنند. کشور ترکیه نیز واردات دارد و از سوی دیگر مسافت ایران با ترکیه این موضوع را به صرفه کرده و آنها را برای این سرمایه گذاری ترغیب می کند. البته این موضوع باید از سوی دولت ها مطرح شود چراکه با توجه به تحریم ها این تعامل نیز می تواند نقطه عطفی تلقی شود.

آیا شرکت ام ام ای در زنجیره فولاد به دنبال فناوری جدیدتری نیست؟

در بحث های جدید با همکاری شرکت آتوسک و ام ام ای قصد داریم طرح های دیگر را به فعالیت های جدید خود اضافه کنیم. به دنبال این هستیم که ۲ پروژه آهن اسفنجی بیجار و قروه که قرار بود با ظرفیت های ۸۰۰ هزار تن بهره برداری شود را در یک پلنت با ظرفیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید کنیم. از این رو در حال مذاکره با ایمیدرو و کارفرما هستیم و توافق های اولیه حاصل شده تا نخستین پروژه مگامدول با روش پرد در استان کردستان را شاهد باشیم. امیدواریم شاهد حمایت های لازم سازمان ایمیدرو در این طرح باشیم که با توجه به نتایج خوبی که فناوری بومی شده پرد داشته، آن را در ظرفیت های بالاتر در مگامدول و سوپرمگامدول ها نیز به کار بگیریم.

فناوری پرد محدودیت ظرفیت ندارد و در هر ظرفیتی قابل اجراست؟

زمانی که یک فناوری به کار گرفته می شود و نتایج موفقیت آمیزی دارد برای به کار گرفتن آن در ظرفیت های بالاتر، نیاز به تغییرات چندانی نخواهد داشت. در زمینه فناوری پرد نیز اگر بخواهیم این فناوری را در ظرفیت های بالاتر از ۸۰۰ هزار تن به کار بگیریم، اصل فناوری و مشخصات آن تغییر نمی کند اما محاسبات آن برای ظرفیت های بالاتر تغییر خواهد کرد.


 
امتیاز دهی