دوشنبه 5 اسفند 1398  
 
Monday, February 24, 2020  
 
الإثنين, جمادى الثانية 30, 1441  
 

...

 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

یادداشت و مقالات
یادداشت و مقالات
سيستم MIS چگونه در تصمصم گيري ها به مديران كمك ميكند
گرد آورنده : ميكائيل عظيميتوضیحات:

 قسمت دوم : هوش  و تحليل عملياتي

برخی از تصمیماتی که در جلسه تعاملی در شهرهای هوشمند ارائه شده است به نحوه اداره این شهرها در هر روز بستگی دارد و به این توجه دارند که چگونه کسب و کار را بر مبنای روز به روز پیش ببرند. این تصمیمات عمدتاً عملیاتی هستند و این نوع نظارات بر فعالیت های تجاری به نام هوش عملیاتی است.

نمونه هایی از اطلاعات عملیاتی:

شرکت  Schneider Nationalیکی از بزرگترین سیستم  های حمل کامیون در آمریکای شمالی است که بر روی کامیون ها ، تریلرها وکانتینرهای بین المللی خود سنسورهایی قرار داده است.

سنسورها مکان، رفتارهای رانندگی، میزان سوخت و اینکه آیا یک تریلر یا کانتینر بارگیری کرده یا خالی است را کنترل میکند. داده های سنسورهای مخزن سوخت به Schneider  کمک می کند تا موقعیت مطلوب را شناسایی کنید که در آن راننده باید برای سوخت براساس میزان مخزن ، مقصد کامیون و قیمت سوخت در مسیر حرکت کند.

شرکت جنرال الکتریک(GE): از سنسورهای بی شمار برای جمع آوری اطلاعات در مورد گرما، ارتعاشات و فشار داخل استفاده می کند.

ژنراتور جنرال الکتریک عمیق با بخارات هدایت می شود که توانایی گرمای 750000 خانه را دارد و این داده های سنسوری همراه با داده های مربوط به هزینه سوخت ،آب وهوای محلی برای تعیین عملکرد ژنراتور مطلوب برای شرایط را تحلیلی می کنند.

اینترنت،گوشی های هوشمند، سنسورها و دستگاههای نظارت می توانند برای اطلاعات عملیاتی در مورد فعالیت های داخل و خارج از سازمان استفاده شوند. این نرم افزارها برای اطلاعات عملیاتی و تجزیه و تحلیل ، سازمان را قادر می سازند تا تجزیه و تحلیل داده ها را در زمان واقعی انجام دهند.

تجزیه وتحلیل موقعیت مکانی و سیستم های اطلاعات جغرافیایی:

در شهرهای هوشمند داده ها و تصمیمات گرفته شده براساس اطلاعات مکان هستند.

تجزیه و تحلیلBI  شامل، تجزیه و تحلیل مکانی است و توانایی کسب اطلاعات مکانی (جغرافیایی) در مورد کسب وکار را دارد و از جمله داده های موقعیت مکانی از تلفن های همراه، خروجی سنسورها و یا دستگاههای اسکن و داده هایی از نقشه ها بدست می آید.

 مصورسازی وسیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS)

سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) رده خاصی از سیستم های تصمیم یار هستند که از فناوری مصورسازی داده برای تحلیل و نمایش داده ها به شکل نقشه های دیجیتالی جهت برنامه ریزی و تصمیم گیری استفاده میکنند .

 • GIS دارای قابلیت های مدلسازی است که مدیران را قادر می سازد داده ها را تغییر داده و به صورت  خودکار سناریوهای کاری را بازبینی کنند تا راه حل های بهتری بیابند.
 • GIS  از تصمیماتی که نیازمند دانش در مورد توزیع جغرافیایی افراد یا سایر منابع است ،پشتیبانی می کند.
 • نرم افزار GIS اطلاعات مربوط به توزیع مردم یا سایر منابع را به نقاط ،خطوط ومناطق بر روی نقشه متصل می کند.
 • GIS ابزارهایی برای کمک به تصمیم گیرندگان فراهم میکند تا مشکلات را که از نقشه برداری بدست می آید ،تجسم کنند.
 • برخی از GISها قابلیت مدل سازی برای تغییر داده ها و به طور خودکار بازاریابی سناریوهای کسب وکار را دارند.
 • GIS ممکن است برای کمک به دولت های محلی مورد استفاده قرار گیرند تا زمان پاسخ به بلایای طبیعی و سایر موارد اضطراری را محاسبه کند .
 •  همچنین به بانک ها کمک میکند تا بهترین مکان را برای شاخه های جدید و یا پایانه های ATM شناسایی کند.
 • همچنین به بانک ها درسطح شعبه ها اجازه می دهد که هر شعبه قادر به دیدن آن باشد،که آیا بیشتریت امکانات درآمد از استخراج پایگاه داده خود از مشتریان موجود است یا یافتن مشتری های جدید؟

به عنوان مثال:

در بانک شهروندان شهری مستقر در کارولینای جنوبی از نرم افزار Map Info GlS برای تعیین بازارهایی که برای حفظ مشتریان  و همچنین ایجاد مشتریان جدید استفاده می شود.

استراتژی های مدیریت برای توسعه قابلیت های BI و BA

دو استراتژی متفاوت برای اتخاذ قابلیت BI و BA برای سازمان وجود دارد:

خرید همه چیز یکجا و از یک برند: یک فروشنده تنها راه حل مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت شما را فراهم میکند و فروشنده های شرکت های سخت افزاری (مانند: HP,IBM و در حال حاضر اوراکل که صاحب Sun Microsystems است) می خواهند راه حلهای سخت افزاری و نرم افزاری  خود را به فروش برسانند که تنها بر روی سخت افزارهای خود اجرا می شوند،این یک خرید یک مرحله ای نام دارد .

خرید بهترین نوع یک چیز: شرکت های نرم افزاری (مانند: SAP-SAS وماکروسافت ) شرکت ها را تشویق میکنند نرم افزار بهترین نوع را خرید کنند و بر روی هر دستگاهی که میخواهند اجرا کنند.در این استراتژی ،شما بهترین ابزار را برای پایگاه داده و انبار داده ها را انتخاب می کنید و بسته های هوش تجاری و تجزیه و تحلیل کسب وکار را از فروشنده تحویل می گیرید وآن را بهترین می دانید.

مشکل استراتژی اول: اگر شما همه ابزارهای سخت افزار و نرم افزار خود را از یک تامین کننده خریداری کنید،باعث می شود که شرکت شما به قیمت گذاری آن وابسته شود.

مشکل استراتژی دوم: انعطاف پذیری و استقلال بیشتری ارائه می دهد و باعث می شود به کسی وابسته نباشید ، اما با ریسک مشکلات بالقوه یکپارچه سازی نرم افزار به پلت فرم سخت افزار همراه است. همچنین فروشندگان نرم افزار ادعا می کنند که نرم افزار آنها با سایر نرم افزارها سازگار است ، اما واقعیت این است که ادغام نرم افزارها از فروشندگان مختلف می تواند بسیار دشوار باشد.

تمام سیستم های BI وBA صرف نظر از اینکه استراتژی شرکت شما را تصویب میکنند، شرکت را به مجموعه ای از فروشندگان قفل میکند وتعویض بسیار پر هزینه است. چون زمانیکه شما هزاران کارمند در سراسر جهان را با استفاده از یک مجموعه خاص از ابزارها آموزش می دهید،تغییر بسیار دشوار است و هنگامی که این سیستم ها را اتخاذ می کنید شما اساسا در یک شرکت جدید قرار می گیرید.

سه سطح مدیریتی در سازمان وجود دارد که عبارتند از:

 • 1) مدیریت ارشد
 •  2) مدیریت میانی
 • 3) مدیریت اجرایی (عملیاتی)

هر یک از گروههای مدیریتی دارای مسئولیت های مختلف اندو نیازهای مختلفی نسبت به اطلاعات کسب وکار دارند.

پشتیبانی از تصمیمات مدیران میانی و عملیاتی

مدیریت عملیاتی و اجرایی معمولا متعهد به نظارت بر عملکرد جنبه های کلیدی کسب وکار می شوند، اکثر تصمیماتی که آنها ایجاد میکنند نسبتا ساختار یافته است.

مانند: فروشهای روزانه یا حتی ساعتی در فروشگاههای مواد غذایی ، حق رای دادن به ترافیک های روزانه در شرکت سایت اینترنتی و....

سیستم های اطلاعاتی مدیریت (MIS ) برای پشتیبانی از تصمیمات مدیران میانی است وخروجی آنها مجموعه ای از گزارشات روتینی است که براساس اطلاعات استخراج شده و خلاصه شده از سیستم های پردازش مبادلات شرکت (TPS) است. مدیران میانی گزارشات را به صورت آنلاین بر روی پورتال شرکت دریافت کرده و می توانند ببینند چه حوادثی در حال رخ دادن است.

پشتیبانی از تصمیمات نیمه ساختاریافته:

بعضی از مدیران هم کاربران فوق العاده ای هستند و هم متخصصان مشتاق برای کسب و کار. آنها می خواهند گزارشهای خود را ایجاد کنند و از تجزیه وتحلیل و مدل سازی پیشرفته تر برای یافتن الگوها در داده ها وبرای مدل سازی سناریوهای تجاری یا برای آزمون فرضیه خاص استفاده می کنند.

سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری(DSS) برای این دسته از کاربران ،با توانایی پشتیبانی از تصمیم گیری نمیه ساختاری تصمیم گیری می کنند وDSS بیشتر به مدل سازی از MISوابسته  است.

مدل های تحلیل حساسیت:

تحلیل حساسیت  که کار خود را رو به جلو  از شرایط شناخته شده یا مفروض آغاز می کند و به کاربر امکان میدهد تا مقادیر خاصی را تغییر دهد  تا با  آزمون نتایج بتواند در صورت بروز تغییرات در آن متغیرها، پیش بینی بهتری در مورد نتایج آنها داشته باشد.

مدلهای تحلیلی حساسیت از چند پرسش متداول برای پیش بینی طیف وسیعی از نتایج می پردازند که یک یا چند متغییر چند بار تغییر می کنند.

تجزیه وتحلیل حساسیت به عقب به تصمیم گیرندگان کمک می کند تا به هدف بهتر دست یابند.

 به عنوان مثال: اگر من می خواهم سال آینده 1میلیون واحد تولیدی را به فروش برسانم چقدر باید قیمت محصول را کاهش دهم؟

تجزیه وتحلیل داده های چند بعدی صفحه گسترده دارای ویژگی مشابه برای تجزیه وتحلیل چند بعدی به نام یک جدول محوری است که مدیر برای شناسایی ودرک الگوهایی در اطلاعات کسب وکار استفاده می کند که ممکن است برای تصمیم گیری نیمه ساختاری نیز مفید باشد.

 استفاده از جداول محوری صفحه گسترده برای پشتیبانی از تصمیم گیری

نرم افزار صفحه گسترده نیز برای کمک به مدیران جهت تشخیص و شناخت الگوهای موجود در داده ها سودمند است.

شما می توانید فهرستی از اطلاعات را به صورت پایگاه داده ای  مرکب از رکوردهای تراکنش تصور کنید که فیلدهای رکود هر مشتری عبارتند از:

شناسه مشتری، ناحیه خرید، شیوه پرداخت، منبع تماس، میزان خرید، محصول خریداری شده و زمان خرید.

در اینجا رابطه بین دو بعد نشان می دهد:

 • 1)منطقه فروش
 • 2)منبع آگهی برای هر سفارش مشتری (آگهی بنر یا پست الکترونیک)
 • برای پاسخ به این سوال است که آیا منبع آگهی مشتری در مناطق مختلف متفاوت است یا خیر؟
 • جدول محوری که بیشتر مشتریان از غرب می آیند و تبلیغ بنر بیشترین مشتریان را در تمام مناطق تولید می کند.
 • یکی از پروژه های Hand –on mls این است که برای استفاده از یک جدول محوری برای پیاده کردن پاسخ به سوالهای دیگر یا استفاده از همان فهرست معاملات برای شرکت آموزش آنلاین استفاده می شود.
 • فایل اکسل کامل برای این معاملات در  My mislabموجود است،
 • در گذشته ،بسیاری از این مدل سازی با صفحات گسترده و پایگاه داده های جداگانه کوچک انجام می شد اما امروزه این قابلیت ها در سیستم های شرکت های بزرگ گنجانده شده اند، که در آن ،آنها قادر به تجزیه وتحلیل داده ها از پایگاه های شرکتهای بزرگ هستند وتجزیه وتحلیل  BIشامل ابزار برای مدل سازی فشرده است وچنین قابلیت هایی به شرکتهای بیمه کمک میکند بهترین مشتریان را برای محصولات خود شناسایی کنند.
 • نمرات اعتباری که بیش از یک سطح مشخص و بدون حوادث هستند را شناسایی میکند وبراساس هر سلول Progressive یک تحلیل رگرسیون را برای شناسایی عوامل مرتبط با تلفات بیمه ای که برای این گروه نمونه است،انجام می دهد. سپس قیمت ها را برای هر سلول تعیین می کند و از نرم افزار شبیه سازی استفاده می کند تا آزمایش کند که آیا این روش قیمت گذاری ،شرکت را قادر می سازد سود کند یا خیر؟
 • این تکنیک های تحلیلی برای Progessive قادر به سودآوری بیمه گذاران در دسته های به طور سنتی با ریسک بالاست که بیمه گران دیگر را رد کرده اند.

قسمت سوم و آخر فصل : سيستم MIS  چگونه در تصمصم گيري ها به  مديران كمك ميكند

گرد آورنده : ميگائيل عظيمي

پشتیبانی از تصمیم گیری مدیران ارشد

هدف از سیستم های پشتیبانی اجرایی (ESS)،کمک به مدیران ارشد در تمرکز بر اطلاعات بسیار مهم مربوط به عملکرد است که بر سوددهی کلی و موفقیت شرکت تاثیر می گذارد.

 دو بخش برای توسعه ESSوجود دارد:

اولا: شما به یک روش شناسی نیاز دارید تا دقیقا همان نکته خاصی که برای یک شرکت نیاز دارید را مدیریت کنید و اطلاعات عملکرد واقعا مهم می باشد.

دوم: شما باید سیستم هایی را ایجاد کنید که قادر به ارایه این اطلاعات در زمان مناسب به افراد مناسب باشد.

در حال حاضر، روش پیشرو برای درک اطلاعات واقعا مهم مورد نیاز مدیران شرکت ،روش    Balanced   scorecard method نامیده می شود. این روش یک چارچوب برای راه اندازی یک برنامه استراتژیک شرکت با تمرکز بر نتایج قابل اندازه گیری در چهار بعد عملکرد شرکت است که عبارتند از:

مالی

فرایند کسب وکار

مشتری

یادگیری و رشد

 عملکرد در هر ابعاد با استفاده از شاخص های کلیدی عملکرد(KPIS) اندازه گیری می شود،که اقدامات پیشنهادی توسط مدیریت ارشد برای درک این موضوع است که شرکت فعالیت های خود را چگونه در هر سطح مشخص انجام می دهد.

به عنوان مثال: یک شاخص کلیدی اینکه چگونه یک شرکت خرده فروش آنلاین با اهداف عملکرد مشتری خود مواجه است واگر شرکت شما یک بانک باشد یکی از KPI عملکرد فرایند کسب وکار ،طول زمان مورد نیاز برای انجام یک عملکرد اساسی مانند ایجاد یک حساب کاربری جدید است.

به نظر می رسد چارچوب balanced scorecard method  متعادل باشد،زیرا باعث می شود تا مدیران بیشتر بر عملکرد مالی متمرکز شوند. در این دیدگاه عملکرد مالی نتیجه اقدامات گذشته است و مدیران باید بر روی آنچه که امروزه می توانند تاثیر بگذارند،تمرکز کنند.

مانند کارایی فرایند کسب وکار ،رضایت مشتری وآموزش کارکنان

هنگامی که یک balanced scorecard method  توسط مشاوران ومدیران اجرایی توسعه یافت ،گام بعدی اتوماسیون جریان اطلاعات به دیگر مدیران برای هر یک از شاخص های عملکرد کلیدی است و صدها شرکت مشاوره ونرم افزاری وجود دارد که این قابلیت ها را ارایه می دهند.

هنگامی که این سیستم ها اجرا می شوند اغلب آنها به عنوان ESS  نامیده می شوند.

مدیریت کیفیت کسب وکار(BPM):

یکی دیگر از روش های مرتبط ،مدیریت کسب وکار(BPM) است.BPM  ابتدا توسط یک گروه صنعتی در سال 2004 تعریف شده است.BPM تلاش می کند تا استراتژی های شرکت را به اهداف عملیاتی ترجمه کند.( به عنوان مثال: تمایز تولیدکننده به هزینه های کم یا رشد سهم بازار)

هنگامی که استراتژی ها واهداف شناسایی می شوند،مجموعه ای از KPIها توسعه می یابند که پیشرفت را در راستای اهداف سنجش میکنند و سپس عملکرد شرکت را با اطلاعات که از سیستم پایگاه داده سازمانی شرکت تهیه شده است ،اندازه گیری می کند.

 • BPMاز ایده های مشابه به عنوان balanced scorecard method  استفاده می کند که با استراتژیک قوی تر است.

ESS  :

داده های شرکت برای ESS توسط برنامه های سازمانی موجود شرکت(برنامه ریزی منابع سازمانی،مدیریت زنجیره تامین ومدیریت ارتباط با مشتری) فراهم می شود.

 1. ESS همچنین دسترسی به سرویس های خبری ،پایگاه های اطلاعات مالی بازار،اطلاعات اقتصادی وسایر اطلاعات خارجی را که نیاز به رشد دارند،فراهم می کند واگر مدیران نیاز به دید دقیق تر از داده ها داشته باشند ESS این توانایی را در اختیار دارد.
 2. ESSبه خوبی طراحی شده وکمک به مدیران ارشد در زمینه های نظارت برعملکرد سازمانی،پیگیری فعالیت های رقبا،تشخیص شرایط بازار ،تغییر وشناسایی مشکلات وفرصت ها می کند.
 3. کارکنان در سلسه مراتب شرکت های کوچک نیز از این سیستم ها برای نظارت و اندازه گیری عملکرد کسب وکار در حوزه مسئولیت های خود استفاده می کنند.

اطلاعات موجود در سازمان باید یک سری ویژگی ها داشته باشد که عبارتند از:

 • 1)باید اطلاعات عملی باشند
 • 2)به راحتی قابل دسترس باشند
 • 3)در هنگام تصمیم گیری ها به راحتی قابل استفاده باشند.
 • اگر کاربران دچار مشکلاتی در شناسایی معیارهای بحرانی در گزارشاتی که دریافت می کنند،باشد بهره وری کارکنان وعملکرد کسب وکار با سختی همراه است.

سیستم های پشتیبانی تصیم گیری گروهی( GDSS):

 • DSS تصیم گیری فردی است که ما تاکنون بر آن تمرکز کرده ایم،با این حال کارهای بسیار زیادی در گروههای درون شرکت انجام می شود که یک گروه خاص از سیستم هایی به نام سیستم های تصمیم گیری پشتیبانی گروهی (GDSS) برای پشتیبانی از تصیم گروهی وسازمانی ایجاد شده است.
 • GDSSیک سیستم کامپیوتری است که مبتنی بر تعامل برای تسهیل راه حل مشکلات غیرساختاری توسط مجموعه ای از تصمیم گیران است که با هم به عنوان یک گروه در همان محل یا در مکانهای مختلف کار میکنند.
 • سیستم های همکاری و ابزارهای مبتنی بر وب که برای کنفرانس های ویدوئی و جلسات الکترونیکی استفاده می شوند از برخی فرایندهای تصمیم گیری گروه پشتیبانی می کنند، اما تمرکز اصلی آنها بر ارتباطات است.
 • GDSS با این حال ابزار وفن آوری هایی را به طور صریح به سمت تصمیم گیری گروهی ارایه می دهد.
 • جلسات هدایت شده توسط GDSS در اتاق های کنفرانس با ابزارهای سخت افزار ونرم افزاری خاص برای تسهیل در تصمیم گیری گروهی انجام می شود.
 • سخت افزار شامل کامپیوتر وتجهیزات شبکه ،پروژکتورهای سرپوشیده وصفحه نمایش است و نرم افزارها ملاقات الکتریکی ویژه جمع آوری اسناد ،رتبه ها، ویرایش ها و ایده های ارایه شده در جلسه تصمیم گیری را ذخیره میکند
 • GDSSدقیق تر از یک تسهیل کننده حرفه ای استفاده می شودو آن تسهیل کننده ابزارهای نرم افزاری را انتخاب می کند و به سازماندهی و اجرای جلسات  کمک می کند.
 • GDSSپیشرفته برای هر کدام از شرکت کنندگان در جلسات یک رایانه رومیزی تحت کنترل فردی اختصاص می دهد و هیچ کس نمی تواند سایر افراد در رایانه هایشان چه کاری انجام می دهند تا اینکه شرکت کنندگان آماده اشتراک اطلاعات باشند.ورودی آنها بر روی یک شبکه به یک سرور مرکزی منتقل می شود که اطلاعاتی را که از سوی جلسه تهیه شده است ذخیره می کند وبرای همه در شبکه در دسترس است و همچنین داده ها می توانند بر روی یک صفحه نمایش بزرگ در اتاق جلسه پیش بینی شوند.
 • GDSS امکان افزایش اندازه جلسه را در حین افزایش بهره وری را دارد،زیرا افراد به طور همزمان در یک جلسه شرکت می کنند.
 • یک GDSS یک فضای مشترک را با تضمین ناشناس بودن همکاران فراهم میکند،بطوریکه شرکت کنندگان بدون هیچ گونه ترسی از انتقاد سایر همکاران یا ترس از رد شدن ایده هایشان ندارند .
 • ابزارهای نرم افزاری GDSS از روش های ساختاری برای سازماندهی و ارزیابی ایده ها و برای حفظ جلسات استفاده می کند،بنابراین افراد را قادر می سازد تا پس از جلسه اطلاعات مورد نیاز را پیدا کنند. اثربخشی GDSSبستگی به ماهیت مشکل و گروه و چگونگی برنامه ریزی و انجام یک جلسه دارد.


 
امتیاز دهی