يكشنبه 11 خرداد 1399  
 
Sunday, May 31, 2020  
 
الأحد, شوال 08, 1441  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

یادداشت و مقالات
یادداشت و مقالات
نوآوری در محصولات فولاد و فرایند جدید تولید این محصول
عنایت الله نجیب زاده مشاوراقتصادی شرکت ملی فولاد ایران توضیحات:

   محصولات فولادی به طور مداوم در حال تحول هستند و بخشی از آن توسط تحقیقات وتوسعه انجام می شود که با همکاری صنایع فولاد سازی انجام می شود. در واقع، بیشتر محصولات فولادی مورد استفاده امروز بیست سال پیش وجو نداشت. برخی از نمونه های نوآوری های محصول شامل موارد زیر است:

فولادهای الیاژی کم استحکام بالا(stet): این فولادها از فولادهای معمولی کربن قوی تر هستند و در کاربردهایی که مقادیر قابل توجهی از استرس را اغلب در دماهای پایین تحمل می کنند مناسب هستند. از فولادهای با استحکام بالا برای کاهش راندمان سوخت خودروها می توان با کاهش وزن قطعات آن استفاده کرد. از این فولادها در کامیون ها, جرثقیل و پل ها نیز ا ستفاده می شود.

فولادهای مقاوم در برابر حرارت بهبود یافته(instance): محصولات فلزی که از مقاوت بیشتری در برابر حرارت دارند در ساخت ماشین هایی که در دماهای بالا کار می کنند مناسب هستند. به عنوان مثال با اجازه دان به موتورهای حرارتی در دمای بالاتر کار می کنند، این فولادها می توانند منجر به بهبود بهره وری انرژی شوند. علاوه بر این، از آنجا که مقدار مشخصی از فولاد مورد استفاده در این برنامه ها عملکرد بالاتری دارد، پس انداز منابع برای محیط زیست سودمند است. 

فولادهای  برقی کارآمد: این فولادها می توانند تلفات موتورهای الکترونیکی و مبدل ها را کاهش داده و در نتیجه در صرفه جویی درمصرف انرژی موثر باشند.

فولادهای مقاوم در برابر خوردگی: به دلیل تحولات پوشش، محصولات فولادی به طور فزاینده ای در برابر خوردگی مقاوم شده اند. این صنعت در تلاش است تا با ایجاد فولادهایی که در برابر سایش مقاوم هستند و از ماندگاری بالایی و از سختی سطح متناسب برخوردار هستند، به عنوان ماده ای که در خودرو و سایر کابردها استفاده می شود، حفظ کند. فولادهای مقاوم در برابر خوردگی همچنین طول عمر محصول را تمدید کند. این مورد نیازهای دفه را کاهش می دهد و بنابراین، اثرات محیطی خاص فولادی را بهبود می بخشد.

   نوآوری در محصولات فولادی با ارزش افزوده بالاتر می تواند مزایای بیشتری به همراه آورد شواهد حاکی از آن است که صادرکنندگان محصولات فولادی با ارزش افزوده بالاتر در جریان بحران مالی 2008- 2009 عملکرد بهتری نسبت به صادرکنندگان محصولات فلزی دیگرکالا دارند. در این زمینه، یافته های جدید حاکی از همبستگی مثبت بین فعالیت نوآوری و تخصص صادرات در بخش های فولادی با ارزش افزدوه بالاتر است.

علاوه بر این، صادرکنندگان فولاد با ارزش افزدوه بالا در شرایط رکود تقاضای جهانی در اثر بحران مالی مورد حمایت قرار میگرفتند و کمتر آسیب میدیدند .به عنوان مثال صادرات از ژاپن که تخصص در محصولات پیشرفته و با کیفیت از فولاد را دارد، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر کمتر کاهش یافته است.

شرکت های برتر تولید کننده فولاد در زمینه اختراع احتمالاً دارای مراکز تحقیقاتی اختصاصی هستند، برای اکثر شرکت ها، اختراع بدون آزمایشگاه های مجهز و دانشمندان و محققان بسیار ماهر، اختراعات و نوآوری های بسیار چالش برانگیز است برخی از شرکت ها همچنین ممکن است از پرسنل ثبت اختراع اختصاصی برخوردار باشند، تا اطمینان حاصل کنند که مزایای اختراعات توسط شرکت، حداقل برای مدت معینی از سال، بر روی آن تعلق می گیرد همکاری با مؤسسات آموزش عالی پژوهشکده های عمومی بسیار مهم است. 

کار بیشتر در مورد بهبود داده های ثبت اختراعات در سطح بنگاه برای بخش فولاد، مطمئناً  باعث می شود تا روشن شود که بنگاه ها از چه ابتکار بیشتری برخوردار هستند، چرا اینگونه هستند وپیامدهای آن بر عملکرد اقتصادی شرکت های فولادسازی چیست. چنین تحلیلی به شناسایی اهرم های کلیدی سیاست و بهبود طراحی ابزارهای سیاست نوآوری برای تقویت نوآوری در بخش فولاد کمک می کند.

نوآوری برای کاهش تغییرات آب و هوایی در بخش فولاد

در حالی که صنعت فولاد اغلب به دلیل عملکرد محیطی خود مورد انتقاد قرار گفته است، با این وجود تلاش کرده است برای نوآوری و بهبود عملکرد محیطی خود تلاش کند به عنوان مثال، اعضای انجمن جهانی فولاد در مورد چارچوب مشترک توافق کردند تا در جهت کاهش ردپای کربن خود تلاش کنند. این موارد شامل موارد زیر است:    

1-توسعه واستفاده از فولادی های جدید برای بهبود بهره وری انرژی محصولات فولادی در جامعه.

2-هزینه قابل توجه تحقیق و توسعه برای شناسایی فن آوری های دستیابی به موفقیت در دستیابی به فولاد با پتانسیل کاهش انتشار CO2

3-بهبود عملکرد از طریق معیار و انتقال فناوری

4-راه اندازی یک سیستم اندازه گیری و گزارش گیری مشترک برای انتشار CO2 کارخانه فولاد مدتهاست که دستیابی به یک فناوری موفق در فولادسازی که می تواند انتشار دی کسیدکربن را بطور بنیادی کاهش دهد، مورد نیاز است صنعت فولاد در تلاش است تا از طرق تحقیقات در زمینه پیشرفت فناوری های کم کربن تحقیق کند و تعدادی از برنامه های تحقیق و توسعه برای این منظور در نظر گرفته شده است. از دهه 1980 هم به صورت مطلق و هم نسبت به ثبت اختراعات مربوط به محیط زیست، اختراعات ثبت شده افزایش یافته است. به طور کلی آخرین داده های موجود نشان می دهد که اختراعات ثبت شده مربوط به کاهش تغییرات آب و هوایی در مقایسه با فولاد نسبتاً برجسته تر است. فن آوری های کم کربن به طور کلی از  اواخر دهه 1980 ثبت اختراع شد.

داده ها نشان می دهد که اختراع در فن آوری های مرتبط با فولاد به سمت  کاهش تغییرات آب و هوایی است. با این حال، با توجه به چالش های زیست محیطی پیش رو، روند نزولی می تواند نگران کننده باشد. با این وجود، سوال اصلی نه در مورد تعداد اختراعات بلکه در مورد کیفیت آنها و میزان اجرا و انتشار آنهاست و فقط در این صورت می توان از مزایای اقتصادی وزیست محیطی استفاده کرد.

تحولات فن آوری برای رفع چالش های زیست محیطی ضروری است. علاوه بر این، انگیزه های مناسب و شرایط لازم است تا اطمینان حاصل شود که فن آوری هایی که به چالش های زیست محیطی فشرده توجه می کنند، پراکنده شده و در سراسر صنعت اتخاذ شده اند. این امر مستلزم استفاده از اقدامات مبتنی بر بازار و همچنین سیاست های هدفمند پشتیبانی از فناوری است. افزایش بیشتر بهره وری انرژی، حمایت از تحقیقات در زمینه ضبط و ذخیره کربن، استفاده مجدد از پسماندهای صنعتی و متنوع سازی کاربردهای محصول از اهداف مهم صنعت فولاد است. عدم اطمینان اقتصادی و غیرقابل  پیش بینی بودن سیاست و نیاز به مدیریت ریسک و حفظ مزیت رقابتی، می تواند چالش های اساسی برای پیشرفت تکنولوژی ایجاد کند. برای بهبود بیشتر انرژی و عملکرد محیطی بخش فولاد، همکاری بین المللی و همکاری های صنعت و دولت مورد نیاز خواهد بود    


 
امتیاز دهی