پنجشنبه 1 مهر 1400  
 
Thursday, September 23, 2021  
 
الخميس, صفر 16, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

یادداشت و مقالات
یادداشت و مقالات
طرح جامع فولاد مبنايي براي تصميم گيري صحيح در زنجيره فولاد
عنايت ا... نجيب زاده توضیحات:

طرح جامع در واقع طرح بلند مدتي است كه حاوي اطلاعات و آمار مشخص دقيقي است از اوضاع اقتصادي، اجتماعي و جغرافيايي كه بصورت مشخص براساس پتانسيلهاي بخش صنايع معدني و طي سالها بررسي و تحقيق شكل گرفته. اين طرح يك سند بالادستي است كه در آن نه تنها يك سري اهداف مشخص شده ، بلكه خط مشي دستيابي به آن اهداف نيز تعيين شده. تشخيص و ضرورت تدوين طرح جامع فولاد باتوجه به نياز درست بوده اما اينكه نياز سنجي و امكان سنجيها متناسب با پتانسيلهاي اقتصادي و جغرافيايي بوده يا نه بحث ديگري است . درهرصورت طرح جامع فولاد در سال 93 تدوين و اهداف مشخص درچارچوب اين طرح مشخص شده . عملكردها نشان از دستيابي به برخي اهداف بوده اما بخشي نگري و عدم توجه برخي صنايع معدني به ماموريتهاي محوله باعث شده كه تاحدودي طرح به اهداف مد نظر در آن سالها نرسد . شايد آن زمان عدم توازن در زنجيره فولاد و يا حتي عدم توجه به طرح جامع فولاد باعث شد تا اين سند بالادستي كه از اسناد مهمي مي باشد، نتواند به همه اهداف خود برسد.

در طي دوسال اخير با بهبود توازن در زنجيره فولاد و اجراي مناسبتر طرح جامع، دكتر غريب پور معاون وزير صمت و رئيس هيئت عامل ايميدرو بر اجراي صحيح طرح جامع فولاد تاكيد و ورود معدني ها به فولادسازي را ضروري ندانسته، بلكه پايش طرحهاي جامع در حوزه صنايع معدني و بخصوص فولاد را به عنوان يك ضرورت و استراتژي مد نظر قرار داد. حضور دكتر نادري در راس مجموعه فولاد ايران كه در همان ابتدا نويد روزهاي خوبي را براي اجراي مناسب و مفيد طرحهاي جامع و زنجيره فولاد مي داد باعث شد كه مجدداً طرح جامع فولاد و زنجيره فولاد با حضور كارشناسان خبره و مجموعه فولاد تكنيك طي جلسات متعدد بازنگري شود.

ايشان با درك اين موضوع و درنظرگرفتن شرايط اقتصادي كشور و با شناخت از مزيت ها و ظرفيت هاي اين صنعت و اينكه اين سند درصورت اجراي صحيح مي تواند بسيار مفيد تر از آنچه كه هست مؤثر تر واقع شود، دستور بازنگري طرح را داد. ايشان طرح جامع فولاد و زنجيره فولاد را در معرض ديد كارشناس حوزه صنعت  قرارداد تا از ظرفيت تمامي بخش صنايع معدني در بحث كارشناسي بهره ببرد.

نگاه مديريت ارشد شركت ملي فولاد ايران در بازنگري طرح جامع و زنجيره فولاد، توجه بيشتر به توليد محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تنوع محصولات متناسب با نياز روز و صنايع مرتبط و پايين دستي، استفاده از تكنولوژي ساخت داخل ( بومي سازي) ، روشهاي تامين مالي نوين در زنجيره تامين فولاد، نيازسنجي و امكان سنجي دقيقتر بر مبناي پتانسيل و زيرساختهاي موجود بادرنظر گرفتن مزيت هاي هر منطقه براي احداث مجموعه هاي جديد، شناسايي بازارهاي هدف صادراتي و برنامه ريزي براي سرمايه گذاري در مناطق داراي پتانسيل و مهمتر از همه توسعه و فراهم نمودن زير ساختها از جمله حمل و نقل و ..... بوده كه خوشبختانه با كار كارشناسي در بازنگري طرح جامع مد نظر قرار گرفت. اميد است كه همكنون كه اين طرح بازنگري و در اختيار صنايع مرتبط با حوزه معدن قرار گرفته از طريق نظارت شركت ملي فولاد ايران كه دسترسي كامل به ديتا واطلاعات و شناخت كامل به زنجيره فولاد دارد به نحو احسن اجرا تا دچار بخش نگري نشود و تحقق اهداف طرح براساس افق 1404 به درستي انجام شود.

                                                              

    عنايت ا... نجيب زاده

                  مشاور اقتصادي مدير عامل شركت ملي فولاد ايران


 
امتیاز دهی