دوشنبه 29 شهريور 1400  
 
Monday, September 20, 2021  
 
الإثنين, صفر 13, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

یادداشت و مقالات
یادداشت و مقالات
مهم این است که با «سرباز» بازی را ببریم تحلیلی در رابطه با صنعت سنگ آهن و فولاد چین
کیوان جعفری طهرانی کارشناس ارشد بازار بین المللی فولاد و سنگ آهنتوضیحات:

سال 2021 یک سال برجسته و مهم برای بازار سنگ آهن محسوب می شود چراکه سنگ آهن پس از سبقت گرفتن از سطوح ثبت شده در 15 فوریه سال 2011 که عددی بین 190 الی 191 دلار بود (بر اساس شاخص های پلتس و متال بولتن متفاوت است)، در روز سه شنبه 27 آوریل 2021 به رکورد 193.85 دلار رسید که بالاترین رکورد تاریخ است. ولی شاهدیم دوباره دیروز (28 آوریل) قیمت سنگ آهن با کاهش 3.40 دلاری به 190.45 دلار (بر اساس شاخص پلتس) بازگشت.

در واقع حاشیه سود فولادسازان چین هنوز هم به طرز باورنکردنی مطلوب است و آنها تولید فولاد را متوقف نمی کنند.

طرف های عرضه بازار سنگ آهن نیز همزمان با افزایش قیمت و تقاضا نتوانستند به مقدار نیاز محصول تولید و تامین کنند.

تحلیلگران بانک Commonwealth استرالیا در یادداشتی اعلام کردند که قیمت های لحظه ای سنگ آهن در روز سه شنبه در بالاترین سطح ثبت شده قرار گرفت. این تحلیلگران افزودند: تا زمانی که حاشیه سود فولادسازان در چین بالاست ما معتقدیم قیمت سنگ آهن بالا خواهد ماند.

فولادسازان چینی در حال حاضر حدود 806 دلار به ازای هر تن برای میلگرد یا آرماتور که در پروژه ها و سازه هایی نظیر پل ها و ساختمان ها و همینطور زیرساخت ها مورد استفاده قرار می گیرند، دریافت می کنند.

قیمت فوق که بالاترین سطح 12 سال اخیر است نشان می دهد که سطح موجودی این محصولات در چین در سطح پایینی قرار دارد و فشارهای افزایشی را بر قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد و نورد گرم وارد می کند.

قیمت بالای سنگ آهن باعث ایجاد سردرگمی میان منتقدان و تحلیلگران شده است. از طرفی همه گیری جدید کرونا که رشد اقتصادی جهانی را به تاخیر می اندازد، باعث شده که کشورهای رقیب چین در صنعت فولاد مانند هند، به مسایل روزمرگی بپردازند.

کارشناسان بین المللی بازار سنگ آهن و کامودیتی معتقدند بازار از نرخ های جدید سنگ آهن غافلگیر شده و تحلیلگران و کارشناسان نیز بهیچ وجه این پیش بینی را نمی کردند.

نتیجه گیری :

اکثر فعالان بازار، قدرت بازار سنگ آهن و فولاد چین را دست کم گرفته بودند.

چین با تغییر پی در پی قوانین همه را گیج کرده است. بر اساس ایدئولوژی چین بهترین سیاست در اقتصاد و برنده شدن، بد بازی کردن شطرنج در ابتدا ولی بر اساس پیش بینی جابجایی مهره های احتمالی توسط حریف است!

درست در زمانی که انتظار ندارید و حریف شما را دست کم گرفته است، کیش و ماتش می‌کنید! دقیقا مشابه قهرمانان شطرنج جهان که با کمال ناباوری مغلوب جوانان بی نام ولی جویای نام شدند.

قانون جدید و ناگهانی چین در روز سه شنبه 27 آوریل مبنی بر برداشتن تخفیف مالیات بر ارزش افزوده بر صادرات فولاد و برداشتن عوارض بر واردات محصولات فولاد میانی نیز خود گواه این موضوع است. هنگامی که بسیاری از کشورهای جهان نگران خبری بودند که بعد از نشست کنگره خلق چین در اوایل مارس 2021 مبنی بر افزایش صادرات فولاد چین مخابره شد، به ناگاه همه چیز تغییر کرد!

بلی درست است؛ چین می خواهد در سال 2021 ضمن حفظ مسایل زیست محیطی و کاهش انتشار کربن، به ساخت و ساز خود ادامه دهد و بزرگترین رشد اقتصادی جهان را ثبت کند.

همیشه بازی با «اسب»، «فیل» و «رخ» در شطرنج باعث برنده شدن نمی شود. مهم این است که با «سرباز» بازی را ببریم، همون کاری که «چین» می کند.


 
امتیاز دهی