چهارشنبه 6 بهمن 1400  
 
Wednesday, January 26, 2022  
 
الأربعاء, جمادى الثانية 23, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

یادداشت و مقالات
یادداشت و مقالات
انتظارات از دولت سیزدهم در بخش معدن و صنایع معدنی
بیژن یثربی - تحلیلگر بازار سرمایه توضیحات:

انتظارات از دولت سیزدهم در بخش معدن و صنایع معدنی

یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت : بخش معدن و صنایع معدنی ایران با چالش‌ ها و در عین حال فرصت‌هایی مواجه است که انتظار می رود دولت سیزدهم با پرداختن به آنها به عنوان موضوع «آمایش سرزمین»، سودآوری خوبی برای کشور در این حوزه و همچنین جا نماندن از قطار پیشرفت جهانی رقم بزند.

«بیژن یثربی» در گفت وگو با خبرنگار ما افزود : برای اینکه بتوانیم آینده پژوهشی درخصوص بخش معدن و صنایع معدنی داشته باشیم، باید بهچالش‌ها و فرصت‌های داخلی و بین‌المللی در این حوزه نگاه کنیم.

وی بیان داشت: ما در کشور با معضلات و چالش‌ها، همچنین مزیت های نسبی و فرصت های متعددی مواجه‌ ایم که می تواند در راستای ارتقای بهره وری موثر باشد و مجموع اینها همان بحث «آمایش سرزمین» است.

یثربی گفت: هرچند مقوله آمایش سرزمین در حیطه وظایف و مسئولیت های سازمان برنامه و بودجه است، اما در معاونت طرح و برنامه وزارت صمت نیزمی تواند به این دست مسائل بپردازد.

وی با اشاره به چالش انرژی در کشور، اظهار داشت: در این زمینه هنوز درابتدای راه هستیم و شاید آنقدر این مشکل بزرگ نشده است، بنابراین تا دیرنشده باید بدان پرداخته شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اظهار نظر افراد درخصوص وجود «انرژی ارزان»  در کشور، خاطرنشان‌ کرد : این در حالی است که انرژی درکشور به هدر نرفته و در بخش معدن و صنایع معدنی به «فلز محتوی» تبدیل شده است و نشانه آن بروز صنایع بزرگ و مختلف معدنی از جمله سنگ آهن، مس و فولاد است.

وی ادامه ‌داد : این در حالی است که کارشناسان سازمان برنامه و بودجه به سوبسید انرژی به عنوان یکی از علل داخلی کسری بودجه اشاره می ‌کنند.

یثربی تاکید کرد:‌ بر همین اساس نباید برنامه ای تعریف کرد که حاشیه سود آن منجر به حاشیه زیان برای مجموعه دیگر شود یا سود انباشته آن، زیان انباشته‌ای برای بخش دیگر به همراه داشته باشد.

وی گفت : چنین مساله ای در اکثر کشورهای در حال توسعه وجود داشته و دارد، در حالی که توسعه پایدار باید به صورت یکنواخت در همه عرصه های بالادست و پایین دستی صنعتی اتفاق بیفتد.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار داشت :‌ اکنون موضوع آزاد سازی انرژی را در پیش رو داریم که در ذات خود اتفاق خوبی است، اما نباید به یکباره اتفاق بیفتد، بلکه آزادسازی قیمت های حامل های انرژی باید به صورت پلکانی و ازقبل تعیین شده انجام شود تا شوک زیادی به بازار و صنعت وارد نکند.

وی هشدار داد : ‌در غیر این صورت از بین رفتن صنایع کوچک و متوسط دوراز انتظار نخواهد بود و حجم زیادی بیکاری به کشور تحمیل خواهد کرد.

یثربی با تاکید بر اینکه باید در موضوع آزاد سازی قیمت انرژی از مسکّن استفاده کرد ، افزود: به طور مثال در گام نخست می توان به اورهال نیروگاه های قدیمی پرداخت.

وی گفت : انرژی تاثیر زیادی روی قیمت فولاد دارد، حتی باید گفت «قیمت اقلامی نظیر نخود و لوبیا در کشور وابسته به قیمت فولاد است»؛ یعنی با یک ماده مادر مواجه ایم که در شرایط حرکت به سوی توسعه پایدار، نرخ سایراقلام را نیز تعیین خواهد کرد؛ بنابراین اگر به حوزه انرژی به خوبی پرداخته نشود، به طور حتم با مشکلاتی در صنایع مان مواجه خواهیم شد.

این تحلیلگر بازار سرمایه یادآور شد : اکنون حجم روباز معادن سنگ آهن درکشور رو به اتمام است و با وجود مطرح بودن به عنوان یک کشور معدن‌ خیزدر جهان، اما تجربه خوبی در حوزه استخراج زیرزمینی معادن نداشته ایم.

وی گفت : ‌در دوره تحریم به استفاده از معادن روباز دل خوش کرده بودیم، این در حالی است که در راستای ارتقای فناوری در معادن زیرزمینی اقدامی نداشته ایم و نتیجه این شده که در موضوع سنگ آهن دچار مشکل شده ایم که در ادامه صنع فولاد را دچار مشکل خواهد کرد.

یثربی همچنین با اشاره به بورس، خاطرنشان کرد : اکنون بورس روی سه تیپ از شرکت ها که یکی از آنها حدود 86 شرکت معدنی است، می چرخد و هرگونه مشکل در زمینه انرژی، سنگ آهن و تولید فولاد، در نهایت صنایع فولادی را دچار مشکل خواهد کرد؛ بر این اساس دولت سیزدهم باید همه این مسائل را در نظر داشته باشد.

** معاهده اقلیمی پاریس و لزوم سرمایه گذاری روی انرژی های پاک

وی با اشاره به عضویت ایران در معاهده اقلیمی پاریس، آن را به مثابه«پوست خربزه‌ای زیر پای کشورهای در حال توسعه» ‌توصیف کرد و گفت : این معاهده به دنبال کاهش تولید کربن و مونواکسید کربن در سطح جهان است،اما کشوری نظیر ایران که انرژی و نیروی کار ارزان در اختیار داشته،دسترسی به آب های گرم داشته و در آینده به ویترین خاورمیانه تبدیل خواهدشد، ممکن است با جرایمی درخصوص افزایش گازهای گلخانه ای مواجه شود و حتی جزو فصل 7 منشور سازمان ملل متحد قرار بگیرد.

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح‌ کرد : راهکار عدم مواجهه با چنین مشکلاتی،سرمایه گذاری روی انرژی های پاک و تجدید پذیر است؛ این در حالی است که به دلیل وفور و ارزان بودن انرژی فسیلی در کشور، هیچگاه جزو اولویتهای دولت برای سرمایه گذاری نبوده است.

وی تاکید کرد : باید آزادسازی قیمت انرژی به صورت پلکانی تا جایی انجام شود که سرمایه گذاری در حوزه انرژی های پاک و تجدید پذیر را سود آور کند که در این صورت اتفاق میمون و مبارکی رخ خواهد داد.

یثربی ادامه داد : در این صورت و با توجه به اینکه بخش معدن دارای پتانسیل فنی و مالی بسیار بالایی است، می تواند به سرمایه گذاری در حوزه انرژی های پاک بپردازد، به طوری که برق تولید را خودش مصرف کرده و مازاد آن رابه شبکه بفروشد.

** لزوم ایجاد ارزش افزوده در حوزه عناصر نادر خاکی

وی در ادامه با بیان اینکه بخش معدن ایران در چند کانسار محدود فلزی وچند کانسار غیرفلزی خلاصه می ‌شود، گفت : با وجود پتانسیل بالای کشور،اما آن طور که باید در سایر حوزه هایی که ارزش افزوده بالایی وجود دارد،کار نشده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به آینده معدن کاری در جهان که در گروه استحصال عناصر نادر خاکی است، افزود : ‌به طور مثال مزیت نسبی بالایی در عناصر نادر خاکی از جمله لیتیوم، کبالت، نیکل، کرومیت و … داریم، درحالی که خودروسازی جهان به سمت خودروهای برقی گرایش پیدا کرده واتفاقا در حوزه لیتیوم نیز مزیت نسبی خوب و ارزش افزوده بالایی در کشوروجود دارد، اما توجه خاصی به آنها نمی شود.

** لزوم احیاء سازمان زمین شناسی

یثربی همچنین بر لزوم احیا سازمان زمین شناسی تاکید کرد و بیان داشت : باید اساسنامه این سازمان تغییر کند به طوری که علاوه بر نقش حاکمیتی،بتواند درآمد زایی کرده و به وظیفه اصلی خود یعنی اکتشاف برسد.

وی گفت : در حالی که ایران یک درصد مساحت خاک های جهان را در اختیاردارد، باید یک درصد از کل اکتشافات عمیق جهان را نیز در دست داشته باشد، اما این اعداد و ارقام در کشورمان به مراتب پایین تر است و سازمانزمین شناسی با این اساسنامه و این بودجه محدود نمی تواند عملکرد قابل قبولی در این راستا داشته باشد.

** لزوم توجه ویژه با شرکت های دانش بنیان معدنی

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد : متاسفانه برخلاف بسیاری دیگر ازحوزه ها در کشور، به شرکت های دانش بنیان در حوزه معدن آن طور که باید و شاید پرداخته نشده است.

وی ابراز امیدواری کرد وزارت صمت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه توجه ویژه ای به بخش معدن و صنایع معدنی داشته باشند و زمینه سرمایه گذاری و اخذ تسهیلات برای فعالان دانشی فراهم کنند تا کاهش مشکلات را در این حوزه شاهد باشیم.


 
امتیاز دهی